Covid-19: Obavy z katastrofy se zřejmě nevyplní

Pandemie covid-19 má v současné době přes osm miliónů nakažených, zejména ve vyspělých státech. Po mnoha varováních, že smrtící pandemie udeří i v Africe, se zdá, že kontinent s nákazou úspěšně bojuje. S možným ohniskem viru SARS-CoV-2 v Africe se stále počítá v červenci nebo srpnu, ale někteří odborníci se domnívají, že k tomu nemusí vůbec dojít.

Před pěti měsíci Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování, že se virus začal šířit i na africký kontinent a mohl by zapříčinit krizi kvůli zdejší slabé zdravotní infrastruktuře. Melinda Gatesová, manželka známého miliardáře a spoluzakladatelka Nadace Billa a Melindy Gatesových, v rozhovoru pro CNN oznámila, že se kolem dubna budou po ulicích nacházet mrtvá těla lidí infikovaných covidem-19. Ačkoliv Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a WHO tvrdí, že tato varování byla velmi důležitá, protože v té době nikdo o covidu-19 neměl žádné informace, hrůzné scénáře se nenaplnily.

Ředitel CDC pro Afriku John Nkengasong se domnívá, že je to hlavně díky africkým vůdcům, kteří zasáhli v prvních fázích šíření viru. „Vedení kontinentu si vedlo mimořádně, když reagovalo koordinovaně,“ řekl Nkengasong a dodal, že tvrdá rozhodnutí jednotlivých zemí Afriky společně s léty zkušeností s řešením nemocí jako ebola významně snížila možné riziko zdravotnické krize. Ukázkou tvrdých opatření je Jihoafrická republika, která uzavřela hranice a zavřela školy, než se počet nakažených přiblížil ke stovce. Poté byla vyhlášena karanténa.

Odborníci očekávají, že se ohnisko viru na africký kontinent dostane, ale předpokládají, že úmrtnost nebude vysoká. Tvrzení se opírá o studii zveřejněnou v časopise BMJ Global Health, která se zabývala modelací možného šíření viru na africkém kontinentě společně s úmrtností. Autoři uvádějí, že klíčový faktor je v dopravní infrastruktuře, která není v Africe nijak rozvinutá, a proto nemá virus tolik příležitostí k nekontrolovatelnému šíření jako ve vyspělých státech, kde je často integrovaná doprava přeplněna.

Modelace zahrnula i klimatické faktory, ale podle odborníků má Afrika jasnou výhodu v samotných obyvatelích. Africká populace je z více než 70 % mladší 30 let. Také zde nalezneme velmi málo civilizačních nemocí, jako jsou obezita nebo cukrovka, které zvyšují možné riziko úmrtí na covid-19.

CNN poukazuje na Japonsko, které má jednu z nejstarších populací na světě, přesto se zde virus nestal smrtícím jako v USA nebo Itálii. Brazílie se v současné době nachází na druhé příčce nejvíce zasažených zemí, a to i přes to, že je zde vysoká teplota a vlhko. „Nejedná se o jediný faktor. Různé faktory pomáhají k vytvoření určitého vzorce, které jsou v zemi patrné. Tento model jsme vytvořili, abychom tomu všemu porozuměli,“ řekl analytik Humphrey Karamagi.

WHO minulý týden ohlásilo zdvojnásobení případů v Africe za méně než 20 dnů, ale není jasné, kolik je případů ve skutečnosti. Africké země bojují s nedostatečným testováním a Nkengasong oznámil, že členské státy CDC provedly jen čtvrtinu potřebných testů. CNN dodává, že existují náznaky ohnisek například v severovýchodní Nigérii, kde ministr zdravotnictví připustil, že nárůst nevysvětlitelných úmrtí v dubnu připisuje covid-19.

„Věříme, že v Africe nebude velké množství závažných případů a úmrtí,“ řekla ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová.

Související

Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika WHO (Světová zdravotnická organizace) nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy