Covid-19 se začíná šířit i v subsaharské Africe, Egypt do konce března ruší lety

Epidemie nového koronaviru se začíná šířit i v subsaharské Africe, která byla až doposud méně zasažená než zbytek světa. Podle informací agentury AP je nyní přítomnost koronaviru potvrzená v nejméně 30 z 54 afrických zemí.

Nejvíce postiženou zemí v regionu je zatím Jihoafrická republika, která hlásí přes 60 případů infekce. Většina z nakažených cestovala v nedávné době do zahraničí. Místní úřady varovaly před krizí, pokud se virus začne šířit v hustě zalidněných oblastech, kde žijí lidé s nižšími příjmy.

Stav veřejné zdravotní nouze dnes kvůli obavám z šíření koronaviru vyhlásil Súdán. Velmi znepokojivé je potvrzení prvního případu nákazy v Somálsku, napsala agentura AP. Test potvrdil přítomnost koronaviru u jednoho ze čtyř somálských občanů, kteří se minulý týden vrátili z Číny a byli v karanténě. Somálsko má po téměř třech desetiletích ozbrojeného konfliktu jeden z nejslabších zdravotních systémů na kontinentu. První případy také ohlásila Tanzanie, Libérie a Benin.

Vláda Jihoafrické republiky podle agentury AP zakázala vstup do země občanům nejrizikovějších zemí, jako je Itálie, Írán, Jižní Korea, Německo, Španělsko, Spojené státy, Čína nebo Británie, a shromáždění nad 100 osob. Epidemie koronaviru by mohla těžce dopadnout na místní ekonomiku, na které se významně podílí mimo jiné cestovní ruch.

Přes dvacet případů nákazy novým koronavirem má také Senegal. Letecký dopravce Air Senegal na šířící se epidemii reagoval přerušením leteckého spojení se Španělskem a Marokem.

Zatím 15 případů infekce eviduje Burkina Faso, další ze zemí v západní části afrického kontinentu. Země uzavřela všechny školy a školky a omezila všechna veřejná i soukromá shromáždění lidí. Prvních šest případů nákazy má také Ghana.

Velmi přísná opatření přijala Rovníková Guinea, která o víkendu zaznamenala prvního nakaženého. Místní vláda zakázala shromáždění nad deset osob a zrušila autobusovou dopravu. Rovníková Guinea také výrazně omezila kontakt s ostatními zeměmi, mezinárodní letecké spojení zajišťuje pouze jeden let jednou za dva týdny. Tři případy koronaviru zaregistrovala také Keňa a rozhodla se na dva týdny uzavřít hranice.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika jihoafrická republika Burkina Faso Egypt Somálsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy