Další muslimská země navázala vztahy s Izraelem. Súdán podepsal "Abrahámovu dohodu"

Súdán dnes ohlásil, že podepsal dohodu o uznání Izraele a navázání diplomatických vztahů s tímto státem. Smlouva byla podepsána za přítomnosti amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který dnes přicestoval do Súdánu na oficiální návštěvu, napsala agentura AP. S představiteli africké země Mnuchin jednal také o investicích a ekonomické pomoci.

Izrael
doporučujeme

Súdánský ministr spravedlnosti podepsal tzv. Abrahámovu dohodu, skrze kterou normalizovaly své vztahy s Izraelem v loňském roce Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Navázání vztahů mezi Súdánem a Izraelem oznámil na konci října americký prezident Donald Trump.

Spojené státy na konci loňského roku vyřadily Súdán ze seznamu zemí podporujících terorismus, což Chartúmu otevírá nové možnosti získat investice a finanční podporu ze zahraničí. Mnuchin je prvním členem americké vlády, který do Súdánu přicestoval po tomto rozhodnutí.

Súdánský ministr financí oznámil, že s americkým představitelem uzavřel memorandum, které Súdánu umožní doplatit Světové bance (SB) neuhrazené příspěvky. SB by pak africké zemi měla poskytnout financování ve výši jedné miliardy dolarů ročně (asi 21,2 miliardy korun). Již dříve súdánští představitelé oznámili, že USA zemi poskytnou 1,1 miliardy dolarů (zhruba 23,4 miliardy korun) přímé a nepřímé pomoci.

Podle prohlášení súdánské vlády bylo dalším z hlavních témat jednání snížení státního dluhu Súdánu. Ten dluží zahraničním zemím a investorům přes 60 miliard dolarů (zhruba 1,27 bilionu korun). Podle odborníků přístup této africké země k zahraničním půjčkám může pomoci obnově její ekonomiky, píše agentura AP.

Po svržení prezidenta Umara Bašíra, který vládl autokratickým způsobem v letech 1989 až 2019, Súdán řídí dočasná vláda složená z představitelů armády a civilistů. Kabinet se snaží zlepšit vztahy se západními zeměmi.

Spojené státy zavedly proti Súdánu sankce na začátku 90. let. Sankce a omezený přístup k zahraničním trhům súdánskou ekonomiku výrazně poškodily. Aby byl vyřazen z amerického seznamu zemí podporujících terorismus, Súdán musel složit na americké účty 335 milionů dolarů (asi 7,7 miliardy Kč). Peníze mají posloužit k odškodnění pozůstalých po obětech útoků, které podnikla teroristická organizace Al-Káida na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii v roce 1998. Tehdy v Chartúmu sídlil vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama