Desetinu populace sužuje hlad. Jeden z důsledků pandemie, tvrdí akademička

NÁZOR - Téměř desetina obyvatel Země - dle odhadů 768 milionů lidí - trpěla v roce 2020 podvýživou, konstatuje Jessica Eiseová, která přednáší socio-environmentální studia na Texaské univerzitě. V komentáři pro server The Conversation jako jeden z důvodů identifikovala koronavirovou pandemii, která zasáhla ekonomiku, pracovní trhy, narušila dodavatelské řetězce a zvýšila cenu potravin.

Ilustrační foto

Podle poslední  zprávy o potravinové bezpečnosti, kterou každoročně vydává OSN, se počet hladovějících oproti roku 2019 ostře zvýšil, a to o 118 milionů lidí, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že v uvedeném roce trpělo podvýživou "jen" 8,4 % světové populace.

Lidé, kteří trpí podvýživou, jsou chronicky hladoví, což znamená, že nemají dostatek potravy k normálnímu, zdravému a aktivnímu životu minimálně po jeden rok, vysvětluje Eiseová. Vyzdvihuje, že tento stav je mimořádně závažný především pro děti, u kterých se mohou projevit trvalé následky.

"Podvýživa je nejvíce přítomná a nejrychleji roste v nízkopříjmových zemích jako Jemen, Demokratická republika Kongo a Burundi," pokračuje akademička. Dodává, že naopak jen málo lidí ve státech jako Německo, Kanada či Austrálie naplňuje kritéria pro podvýživu, která stanovila Organizace pro výživu a zemědělství při OSN.

Mnohaletý pokrok, kterého bylo celosvětově dosaženo při řešení tohoto problému, oslaboval již před příchodem pandemie, zhruba od roku 2014, tvrdí Eiseová. Konstatuje, že k vleklým ekonomickým potížím se nyní přidal koronavirus, v důsledku čehož hrozí hladomor mnoha oblastem světa a výhled na plné nastartování ekonomik nejchudších zemí zůstává momentálně nadále špatný.

Ohrožení hladem roste

Ještě více obyvatel planety zažívá mírné až vážné ohrožení pro svou potravinovou bezpečnost, což dle definice znamená, že nemají konsistentní každodenní přístup k jídlu, které potřebují, uvádí autorka komentáře. Poukazuje, že podle OSN to v roce 2020 platilo o 30 % světové populace, což představovalo meziroční nárůst o 3,4 %,

"Lidé, kteří zažívají několik let hlad jako děti, mají větší pravděpodobnost, že zemřou před dosažením dospělosti," pokračuje Eiseová. Upozorňuje, že těm, kteří se dospělosti dožijí, hrozí celoživotní zdravotní a mentální potíže.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Důvod spočívá v tom, že děti s nedostatečnou výživou mohou zažívat zakrnění, což znamená, že jejich mozek a tělo se nevyvinou do plného potenciálu, nastiňuje akademička. Podotýká, že to může ovlivnit schopnost jedince soustředit se, věnovat se více úkolům najednou a podněcovat výkyvy nálad.  

Snížení míry dětského hladu ve světě je mimořádně naléhavé, jelikož možnost zotavit se z potíží vyvolaných nedostatečnou výživou s postupem času klesá, deklaruje Eiseová. Shrnuje, že hlad má přitom mnoho příčin, například války, chudobu a klimatickou změnu.

Mezinárodní organizace práce při OSN na druhou stranu odhaduje, že v roce 2020 zaniklo ve světě dohromady 255 milionů plných pracovních úvazků, uvádí autorka komentáře. Doplňuje, že z tohoto pohledu je dopad pandemie mnohem horší než otřes vyvolaný finanční krizi v roce 2009.

"A přesto, jelikož se hlad zvyšoval již před rokem 2020, pouhé ukončení koronavirové pandemie zřejmě tento trend nezvrátí," píše Eiseová. Připomíná, že mnoho zemí světa - především v Asii a Africe - sužují války a chudoba.

Sílí také dopad klimatické změny, plodiny ohrožují vedra a projeví se nepochybně i extrémní počasí, obává se autorka komentáře. Domnívá se, že bez patřičných opatření, která by rychlost klimatické změny snížila a přizpůsobila se již napáchaným škodám, může hlad dále zesílit a může prudce poklesnout počet lidí, kteří mají dostatek potravin.

Hladomorem je ohroženo přes 41 milionů lidí, zní z OSN

31.07.2021 12:24 Více než 41 milionům lidí na světě hrozí hladomor nebo podmínky, které k němu mají blízko, pokud se…

Do Afriky míří z USA miliony dávek vakcín, urychlí to očkování

28.07.2021 09:44 USA dnes posílají do dvou nejlidnatějších afrických zemí Nigérie a Jihoafrické republiky téměř…

Únosci v Nigérii vzali výkupné, děti nepustili a zajali toho, kdo jim…

26.07.2021 17:46 Únosci více než 130 nigerijských dětí zajali i muže, který jim přinesl z pověření rodičů výkupné, a…

Uganda nemá na vakcíny proti covidu-19, poslanci ale dostanou nová auta

23.07.2021 15:01 Uganda vyčlenila v přepočtu 658 milionů korun na nákup aut pro poslance. Vzbudilo to ostrou kritiku…

Vakcína firem Pfizer a BioNTech se bude poprvé vyrábět v Africe

21.07.2021 15:25 Vakcíny vyvinuté americkou společností Pfizer a německou BioNTech začne vyrábět jihoafrická firma…

Tunisko nadále čelí velké koronavirové krizi, pomáhají i evropské země

16.07.2021 19:35 Itálie, Španělsko a Švýcarsko dnes odeslaly zdravotnickou pomoc Tunisku, které se nyní potýká se…

Exprezident JAR Zuma se vydal policii, zřejmě nastoupí k výkonu trestu

08.07.2021 14:02 Aktualizováno Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se ve středu vydal úřadům a rozhodl se tak…

V Botswaně se našel třetí největší diamant na světě

08.07.2021 10:19 V Botswaně vytěžili velký surový diamant o hmotnosti 1174 karátů. Jde o druhý významný objev za…

Kontejnerová loď Ever Given třech měsících odplula ze Suezu

07.07.2021 14:52 Kontejnerová loď Ever Given, jež v březnu šest dnů blokovala Suezský průplav, dnes zvedla kotvy po…

Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suez

06.07.2021 19:07 Egyptský soud dnes zrušil zadržení kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský…

Související:

Právě se děje