NÁZOR: Desetinu populace sužuje hlad. Jeden z důsledků pandemie, tvrdí akademička

Téměř desetina obyvatel Země - dle odhadů 768 milionů lidí - trpěla v roce 2020 podvýživou, konstatuje Jessica Eiseová, která přednáší socio-environmentální studia na Texaské univerzitě. V komentáři pro server The Conversation jako jeden z důvodů identifikovala koronavirovou pandemii, která zasáhla ekonomiku, pracovní trhy, narušila dodavatelské řetězce a zvýšila cenu potravin.

Podle poslední  zprávy o potravinové bezpečnosti, kterou každoročně vydává OSN, se počet hladovějících oproti roku 2019 ostře zvýšil, a to o 118 milionů lidí, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že v uvedeném roce trpělo podvýživou "jen" 8,4 % světové populace.

Lidé, kteří trpí podvýživou, jsou chronicky hladoví, což znamená, že nemají dostatek potravy k normálnímu, zdravému a aktivnímu životu minimálně po jeden rok, vysvětluje Eiseová. Vyzdvihuje, že tento stav je mimořádně závažný především pro děti, u kterých se mohou projevit trvalé následky.

"Podvýživa je nejvíce přítomná a nejrychleji roste v nízkopříjmových zemích jako Jemen, Demokratická republika Kongo a Burundi," pokračuje akademička. Dodává, že naopak jen málo lidí ve státech jako Německo, Kanada či Austrálie naplňuje kritéria pro podvýživu, která stanovila Organizace pro výživu a zemědělství při OSN.

Mnohaletý pokrok, kterého bylo celosvětově dosaženo při řešení tohoto problému, oslaboval již před příchodem pandemie, zhruba od roku 2014, tvrdí Eiseová. Konstatuje, že k vleklým ekonomickým potížím se nyní přidal koronavirus, v důsledku čehož hrozí hladomor mnoha oblastem světa a výhled na plné nastartování ekonomik nejchudších zemí zůstává momentálně nadále špatný.

Ohrožení hladem roste

Ještě více obyvatel planety zažívá mírné až vážné ohrožení pro svou potravinovou bezpečnost, což dle definice znamená, že nemají konsistentní každodenní přístup k jídlu, které potřebují, uvádí autorka komentáře. Poukazuje, že podle OSN to v roce 2020 platilo o 30 % světové populace, což představovalo meziroční nárůst o 3,4 %,

"Lidé, kteří zažívají několik let hlad jako děti, mají větší pravděpodobnost, že zemřou před dosažením dospělosti," pokračuje Eiseová. Upozorňuje, že těm, kteří se dospělosti dožijí, hrozí celoživotní zdravotní a mentální potíže.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Důvod spočívá v tom, že děti s nedostatečnou výživou mohou zažívat zakrnění, což znamená, že jejich mozek a tělo se nevyvinou do plného potenciálu, nastiňuje akademička. Podotýká, že to může ovlivnit schopnost jedince soustředit se, věnovat se více úkolům najednou a podněcovat výkyvy nálad.  

Snížení míry dětského hladu ve světě je mimořádně naléhavé, jelikož možnost zotavit se z potíží vyvolaných nedostatečnou výživou s postupem času klesá, deklaruje Eiseová. Shrnuje, že hlad má přitom mnoho příčin, například války, chudobu a klimatickou změnu.

Mezinárodní organizace práce při OSN na druhou stranu odhaduje, že v roce 2020 zaniklo ve světě dohromady 255 milionů plných pracovních úvazků, uvádí autorka komentáře. Doplňuje, že z tohoto pohledu je dopad pandemie mnohem horší než otřes vyvolaný finanční krizi v roce 2009.

"A přesto, jelikož se hlad zvyšoval již před rokem 2020, pouhé ukončení koronavirové pandemie zřejmě tento trend nezvrátí," píše Eiseová. Připomíná, že mnoho zemí světa - především v Asii a Africe - sužují války a chudoba.

Sílí také dopad klimatické změny, plodiny ohrožují vedra a projeví se nepochybně i extrémní počasí, obává se autorka komentáře. Domnívá se, že bez patřičných opatření, která by rychlost klimatické změny snížila a přizpůsobila se již napáchaným škodám, může hlad dále zesílit a může prudce poklesnout počet lidí, kteří mají dostatek potravin.

Související

Více souvisejících

hladomor chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy