Dětská obrna je v Africe vymýcena. Virus řádí už jen ve dvou asijských státech

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila Nigérii a Kamerun k zemím, kde se už nevyskytuje dětská obrna. Případy nákazy tímto infekčním virovým onemocněním jsou nyní jenom v Afghánistánu a v Pákistánu, informoval dnes zpravodajský server BBC. WHO předá oběma zemím certifikát o vymýcení obrny a hodlá také oficiálně ohlásit, že nemoci se zbavil celý africký kontinent.

Nigérie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Faisal Shuaib, který řídí nigerijskou národní agenturu zdravotní péče, řekl, že jde o "okamžik hrdosti pro zdravotnictví a všechny Nigerijce".

Informaci o vymýcení obrny ve své zemi potvrdil také kamerunský ministr zdravotnictví Malachie Manaouda. Zdravotničtí experti v Kamerunu zprávu uvítali, ale doporučují stále zachovávat opatrnost.

K tomu, aby byla země zařazena mezi státy bez obrny, musí zajistit imunizaci obyvatelstva a nemít žádný případ nákazy nejméně tři roky v řadě. Musí ale nadále udržovat dohled a být připravená na případný nový výskyt onemocnění.

Obrna stále přetrvává v Afghánistánu a v Pákistánu, přičemž oba státy podle Dětského fondu OSN UNICEF nyní kvůli covidu-19 přerušily očkování. Důvodem jsou nejen obavy z přenosu koronaviru, ale také potíže s dodávkami vakcín.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN: Znesvářené strany v Libyi podepsaly trvalé příměří

23.10.2020 14:03 Aktualizováno Znesvářené strany v Libyi dnes podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi, oznámila Organizace…

HRW: Egypt v říjnu popravil 49 lidí, část za protesty v roce 2013

22.10.2020 18:41 Egypt tento měsíc popravil již 49 lidí, z nichž někteří byli zatčeni během potlačení masových…

Nigérii zachvátily nepokoje, v Lagosu se ozývá střelba. Svět je znepokojen

22.10.2020 16:43 V nigerijském státě Lagos i přes úplný zákaz vycházení již několikátým dnem pokračují nepokoje. V…

Mise EU v Mali se pod českým velením vrací k výcviku, z Bruselu přišlo…

22.10.2020 09:56 Vojenská mise Evropské unie v Mali (EUTM) se vrací k výcviku malijských vojáků. Přerušila ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama