Egypt po několika letech otevřel hranice do Pásma Gazy

Egypt dnes po několika letech otevřel hranici do Pásma Gazy. Zatím není jasné na jak dlouho, napsala agentura AFP s odvoláním na místní zdroje. V Káhiře přitom právě vyjednávají zástupci 14 palestinských frakcí včetně soupeřícího Fatahu a Hamásu před nadcházejícími volbami. Otevření hranic má podle agentury Reuters přispět ke smíření jednajících frakcí.

Situace v Gaze
doporučujeme

"Egyptské úřady dnes otevřely hraniční přechod Rafáh na dobu neurčitou, poprvé po několika letech. Nejedná se o obyčejné otevření. Obvykle se přechod otevře na tři nebo čtyři dny," cituje zástupce bezpečnostních složek, který si nepřál být jmenován, agentura AFP.

Dopravní terminál v Rafáhu na hranicích s Egyptem je jedinou cestou z Pásma Gazy, která není pod kontrolou Izraele. V posledních letech byl přechod většinu času zavřený, Káhira se obávala bezpečnostní hrozby, protože Pásmo Gazy ovládá radikální organizace Hamás. Pásmo Gazy má 365 kilometrů čtverečních a žijí v něm přibližně dva miliony Palestinců, připomíná Reuters.

Dnes ráno přišli na dopravní terminál mnozí obyvatelé Pásma Gazy a podle zdroje AFP už z místa vyrazily první autobusy do Egypta.

"Čekám už šest měsíců, až se hranice zase otevře. Kvůli opakovanému zavírání jsem zmeškal první semestr na univerzitě. Doufám, že už zůstane otevřený na pořád," řekl agentuře AFP student Ibráhím Šantí.

Rozhovorů v Káhiře pod záštitou egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího se od pondělí účastní 14 palestinských frakcí. Jednání by měla podle AFP skončit již dnes. Cílem rozhovorů je odstranit překážky, které by mohly první hlasování v zemi po 15 letech narušit.

Témata: Egypt | gaza | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování v Africe se rozjíždí. Očkovací kampaň COVAX dodala statisíce…

01.03.2021 16:33 Ghana se stala prvním státem v Africe, jež obdržel 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca…

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama