Etiopie ignoruje výzvy k ukončení násilí na severu země, o konfliktu jednala i RB OSN

Evropská unie se přidala k mnoha dalším mezinárodním institucím a vyjádřila znepokojení nad konfliktem v severoetiopském státě Tigraj, kde etiopský premiér Abiy Ahmed začátkem listopadu zahájil ofenzivu, informuje dnes agentura Reuters. O Etiopii poprvé také jednala Rada bezpečnosti OSN. Abiy dnes znovu zopakoval, že nestojí o řešení konfliktu na mezinárodní úrovni.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Dnešním dnem vyprší 72hodinové ultimátum, které v neděli dala etiopská vláda Tigraji na složení zbraní, a tak jsou nyní výzvy k ochraně civilních obyvatel v Tigraji ještě naléhavější, připomíná agentura AFP. Vláda pohrozila, že při nedodržení výzvy zahájí útok na středisko regionu, půlmilionové město Mekele.

"Vyjádřil jsem silné obavy z rostoucího etnicky motivovaného násilí, kvůli mnohým obětem a porušování lidských práv, stejně jako mezinárodního humanitárního práva," uvedl vrcholný představitel unijní diplomacie Josep Borrell po rozhovoru s etiopským ministrem zahraničí. Borrell dal také najevo evropskou podporu Africké unii, která se snaží o mediaci konfliktu. "Je to jediná možná cesta, která zabrání další destabilizaci," míní diplomat.

Etiopie však zatím není mezinárodním snahám o řešení konfliktu nakloněná. Podle etiopské vlády totiž současný konflikt představuje vnitřní etiopskou záležitost. "Ceníme si dobře míněných obav našich přátel, ale jakékoli vměšování do našich vnitřních záležitostí odmítáme," uvedla podle agentury AP premiérova kancelář.

Konflikt v Etiopii má vliv i na sousední státy nestabilního regionu, připomíná Reuters. Tigrajci vypálili rakety na sousední Eritreu, Etiopie stahuje vojáky z mírových misí v Somálsku a Jižním Súdánu. V Somálsku muselo složit zbraně několik stovek tigrajských vojáků nasazených v mírových jednotkách Africké unie, které bojují proti milicím napojeným na Al-Káidu.

Tři vojáci z tigrajského etnika byli také staženi z mírových jednotek OSN v Jižním Súdánu. OSN upozornilo, že přestože za operace a pohyby asi dvoutisícového vojska v Jižním Súdánu zodpovídá Etiopie, diskriminace na základě národnosti by mohla být porušením mezinárodního práva.

V úterý se nakonec také uskutečnilo jednání Rady bezpečnosti OSN věnované Etiopii. Přestože původně byla schůze členů Rady na žádost afrických zemí zrušena s odůvodněním, že Africká unie potřebuje více času k vyjednávání, evropské země, tedy Belgie, Německo, Francie, Estonsko a Británie, trvaly na tom, že Rada musí zasedat. Žádné podrobnosti o průběhu jednání však nebyly uveřejněny.

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a podle neověřitelných informací v nich padly stovky lidí. Na 40.000 osob uprchlo do sousedního Súdánu. Konflikt v Etiopii má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje - Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí do roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama