Etiopie na prahu občanské války. Armáda mobilizuje k vojenské operaci na severu země

Etiopie mobilizuje armádu k zásahu v severoetiopské oblasti Tigraj. Premiér Abiy Ahmed dnes ujistil, že cíl operace bude jasně vymezený. Vůdce Tigraje Debretsion Gebremichael vládu obvinil, že se chystá na invazi severu. Napjatá situace v místě vyvolává obavy z vypuknutí občanské války, informoval zpravodajský server BBC.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Premiér Abiy Ahmed dnes večer uvedl, že armáda už na severu země uskutečnila několik náletů, při nichž zničila těžké zbraně. Premiér neupřesnil, zda při bombardování někdo přišel o život. Ahmed označil nálety za "první kolo vojenských operací", které budou pokračovat i v příštích dnech. "Radím se vyhnout pohybu ve skupinách po městech, abyste se vyvarovali nečekanému nebezpečí," dodal Ahmed. Vláda oblasti Tigraj na prohlášení nereagovala.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k rychlému zklidnění. Zástupce náčelníka generálního štábu etiopské armády Berhanu Jula ale řekl, že se mobilizuje v celé zemi na podporu severního velitelství, pod něž Tigraj patří.

Premiér Ahmed, který dostal loni Nobelovu cenu za mír za dosažení mírové dohody s Eritreou, dnes napsal dva tweety, v nich vysvětloval postoj vlády k situaci na severu. Sdělil, že chystaná operace bude mít "jasné, omezené a dosažitelné cíle, totiž obnovit právo a ústavní pořádek a zajistit Etiopanům jejich právo na klidný život, ať žijí v jakékoli části země".

Ahmed také uvedl, že se jeho vláda snažila několik měsíců spory s Tigrajem řešit. "Zkusili jsme vyjednávání, usmiřování, dialog. Vše kvůli neústupnosti (druhé strany) selhalo. Nakonec TPLF zaútočila na naše severní velitelství v Tigraji," stojí v jeho tweetu. TPLF je zkratka politické strany Tigrajská lidově osvobozenecká fronta.

V jejím čele stojí právě Gebremichael, který sdělil, že jeho jednotky severní velitelství armády "téměř" odzbrojily. Generál Berhanu obvinil ze zrady ty etiopské vojáky, kteří jsou loajální k TPLF.

Podle BBC zatím nic nenasvědčuje, že se situace zklidňuje. Informace ale nejsou dostatečné, protože v Tigraji jsou přerušeny telefonní linky i internetové spojení. Premiér prohlásil, že zveřejní informace, jakmile operace skončí. Příkaz k jejímu zahájení dal armádě ve středu kvůli útokům místních jednotek na federální vojáky.

Súdán kvůli rostoucímu napětí uzavřel hranici s Etiopií v pohraničním státě Kasala a k hranici míří jeho guvernér. Súdán nedovolí vstup nikomu ozbrojenému, uvedl.

Tigrajci jsou sice menšina s asi šetiprocentním zastoupením v populaci, ale byli zvyklí mít značný vliv na politiku v zemi. Změnilo se to v roce 2018, kdy se k moci dostal Ahmed, který patří k etniku Oromo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Další útok Boko Haram: Islamisté na severu Nigérie uškrtili 43 farmářů

28.11.2020 21:40 Islámští radikálové ze skupiny Boko Haram zabili na severu Nigérie 43 místních farmářů. Oznámila to…

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají…

28.11.2020 21:02 Aktualizováno Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku…

Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

26.11.2020 18:51 Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama