Etiopie na prahu občanské války. Armáda mobilizuje k vojenské operaci na severu země

Etiopie mobilizuje armádu k zásahu v severoetiopské oblasti Tigraj. Premiér Abiy Ahmed dnes ujistil, že cíl operace bude jasně vymezený. Vůdce Tigraje Debretsion Gebremichael vládu obvinil, že se chystá na invazi severu. Napjatá situace v místě vyvolává obavy z vypuknutí občanské války, informoval zpravodajský server BBC.

Abiy Ahmed

Premiér Abiy Ahmed dnes večer uvedl, že armáda už na severu země uskutečnila několik náletů, při nichž zničila těžké zbraně. Premiér neupřesnil, zda při bombardování někdo přišel o život. Ahmed označil nálety za "první kolo vojenských operací", které budou pokračovat i v příštích dnech. "Radím se vyhnout pohybu ve skupinách po městech, abyste se vyvarovali nečekanému nebezpečí," dodal Ahmed. Vláda oblasti Tigraj na prohlášení nereagovala.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k rychlému zklidnění. Zástupce náčelníka generálního štábu etiopské armády Berhanu Jula ale řekl, že se mobilizuje v celé zemi na podporu severního velitelství, pod něž Tigraj patří.

Premiér Ahmed, který dostal loni Nobelovu cenu za mír za dosažení mírové dohody s Eritreou, dnes napsal dva tweety, v nich vysvětloval postoj vlády k situaci na severu. Sdělil, že chystaná operace bude mít "jasné, omezené a dosažitelné cíle, totiž obnovit právo a ústavní pořádek a zajistit Etiopanům jejich právo na klidný život, ať žijí v jakékoli části země".

Ahmed také uvedl, že se jeho vláda snažila několik měsíců spory s Tigrajem řešit. "Zkusili jsme vyjednávání, usmiřování, dialog. Vše kvůli neústupnosti (druhé strany) selhalo. Nakonec TPLF zaútočila na naše severní velitelství v Tigraji," stojí v jeho tweetu. TPLF je zkratka politické strany Tigrajská lidově osvobozenecká fronta.

V jejím čele stojí právě Gebremichael, který sdělil, že jeho jednotky severní velitelství armády "téměř" odzbrojily. Generál Berhanu obvinil ze zrady ty etiopské vojáky, kteří jsou loajální k TPLF.

Podle BBC zatím nic nenasvědčuje, že se situace zklidňuje. Informace ale nejsou dostatečné, protože v Tigraji jsou přerušeny telefonní linky i internetové spojení. Premiér prohlásil, že zveřejní informace, jakmile operace skončí. Příkaz k jejímu zahájení dal armádě ve středu kvůli útokům místních jednotek na federální vojáky.

Súdán kvůli rostoucímu napětí uzavřel hranici s Etiopií v pohraničním státě Kasala a k hranici míří jeho guvernér. Súdán nedovolí vstup nikomu ozbrojenému, uvedl.

Tigrajci jsou sice menšina s asi šetiprocentním zastoupením v populaci, ale byli zvyklí mít značný vliv na politiku v zemi. Změnilo se to v roce 2018, kdy se k moci dostal Ahmed, který patří k etniku Oromo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje