Etiopská armáda podle premiéra osvobodila část státu Tigraj, lidé prchají do Súdánu

Etiopská armáda osvobodila západní část severoetiopské oblasti Tigraj. Oznámil to dnes premiér Abiy Ahmed. Ofenzíva proti místním milicím v Tigraji začala před týdnem. Ministr obrany Kenea Yadeta oznámil, že na území obsazeném federálními jednotkami bude zřízena "přechodná administrativa".

Abiy Ahmed
doporučujeme

Agentura Reuters upozornila, že stát Tigraj je odříznut od světa a Ahmedovo tvrzení o úspěchu armády tedy nelze ověřit.

Vládním silám kladou odpor milice Tigrajské lidově osvobozenské fronty (TPLF), která se zatím k situaci na bojišti nevyjádřila. Yadeta s odkazem na vedení Tigraje prohlásil, že "zločinecká junta bude co nejdříve postavena před soud". Etiopský parlament dnes zbavil 39 poslanců imunity před soudním stíháním a jedním z nich je vůdce Tigraje Debretsion Gebremichael.

Napětí se ale podle agentury AP v Etiopii neomezuje jenom na Tigraj, šíří se celou zemí. Podle vlády bylo zadrženo 150 lidí za šíření "strachu a hrozeb" na území celé Etiopie. Na podporu federální ofenzívy se dnes mají konat shromáždění na několika místech. Stát Amhara, který s Tigrajem sousedí, ale plánovanou demonstraci proti TPLF kvůli bezpečnostním obavám zrušil, stát Sidama naopak protest pořádat bude.

Kvůli bojům už do sousedního Súdánu odešlo okolo 10.000 lidí, súdánské úřady jsou uprchlíky přetíženy, ale očekávají vlnu až 200.000 osob. OSN oznámila, že humanitární agentury mají kvůli bojům problém dostat do Tigraje pomoc. Podle Catherine Soziové, která je koordinátorkou humanitární pomoci v Etiopii, se do regionu nedá dopravit jídlo ani léky. Ahmed řekl, že jeho vláda zajišťuje pomoc v oblastech, které má pod kontrolu federální armáda. Skupiny, které ji podporují, v jižních částech Etiopie organizují dárcovství krve.

TPLF vládne pětimilionovému Tigraji a napětí mezi tímto regionem a etiopskou vládou vzrostlo po zářijových místních volbách, které Tigraj pořádal bez souhlasu Addis Abeby. Ahmedova vláda regionální režim v Tigraji neuznává.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Ahmed je nositelem Nobelovy ceny za mír za dohodu s Eritreou, ale v případu Tigraje odmítl zahraniční výzvy k vyjednávání a zklidnění situace. Podle něj na to nemůže dojít dříve, než bude odstraněna vláda "kliky" TPLF a zničeny její zbraně, napsala agentura AP. Podle něj se vedení fronty snaží zničit celou Etiopii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Další útok Boko Haram: Islamisté na severu Nigérie uškrtili 43 farmářů

28.11.2020 21:40 Islámští radikálové ze skupiny Boko Haram zabili na severu Nigérie 43 místních farmářů. Oznámila to…

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají…

28.11.2020 21:02 Aktualizováno Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku…

Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

26.11.2020 18:51 Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama