Etiopský premiér nasadil armádu na severu země, vyhlášen nouzový stav

Etiopský premiér Abiy Ahmed dnes nasadil armádu ve státě Tigraj na severu země, informuje agentura Reuters. Federální vláda o několik hodin později vyhlásila v oblasti šestiměsíční nouzový stav, dohlížet na něj bude náčelník štábu ozbrojených sil, uvedl úřad premiéra.

Abiy Ahmed

Premiérova kancelář dnes dříve informovala, že představitelé politické strany TPLF (Tigrajské lidově osvobozenecké fronty) se pokusili ukrást vybavení federálních sil uskladněné na tamní základně.

V září stát Tigraj uspořádal regionální volby i přes odpor etiopské vlády, podle které bylo hlasování nezákonné. Spor se vyostřil v posledních dnech, kdy se obě strany obviňovaly z plánování vojenských konfliktů.

"Útokem z dnešního rána byla překročena poslední hranice, a federální vláda je tak nucena k vojenské konfrontaci," uvedla v prohlášení premiérova kancelář. Prezident státu Tigraj Debretsion Gebremichael ale dnes na tiskové konferenci řekl, že kabinet útok plánoval, aby stát potrestal za zářijové volby.

Postoj premiéra podle agentury AP okamžitě vyvolal obavy, že by v jednom z nejlidnatějších a nejmocnějších afrických států mohla opět propuknout válka. Ta by se pak mohla šířit dál po již tak neklidné oblasti afrického rohu. Podle agentury AFP premiér Ahmed v projevu v televizi obvinil vojáky TPLF, že se oblékli do uniforem podobných eritrejské armádě, aby sousední zemi zapojili do konfliktu.

O závažnosti situace v Etiopii podle agentury AP svědčí i vyjádření Spojených států, které jsou uprostřed prezidentských voleb. Spojené státy naléhají na "okamžitou deeskalaci současné situace v Tigraji a umírněnou reakci obou stran."

Tigrajci, etnikum, které tvoří asi 5 procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však snížil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo a poté, co strana TPLF v minulém roce vystoupila z jeho koalice.

Etiopský premiér Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou a zahájil ve své zemi proces demokratických reforem, získal v roce 2019 Nobelovu cenu za mír. Mírová dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje