Etiopský premiér nasadil armádu na severu země, vyhlášen nouzový stav

Etiopský premiér Abiy Ahmed dnes nasadil armádu ve státě Tigraj na severu země, informuje agentura Reuters. Federální vláda o několik hodin později vyhlásila v oblasti šestiměsíční nouzový stav, dohlížet na něj bude náčelník štábu ozbrojených sil, uvedl úřad premiéra.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Premiérova kancelář dnes dříve informovala, že představitelé politické strany TPLF (Tigrajské lidově osvobozenecké fronty) se pokusili ukrást vybavení federálních sil uskladněné na tamní základně.

V září stát Tigraj uspořádal regionální volby i přes odpor etiopské vlády, podle které bylo hlasování nezákonné. Spor se vyostřil v posledních dnech, kdy se obě strany obviňovaly z plánování vojenských konfliktů.

"Útokem z dnešního rána byla překročena poslední hranice, a federální vláda je tak nucena k vojenské konfrontaci," uvedla v prohlášení premiérova kancelář. Prezident státu Tigraj Debretsion Gebremichael ale dnes na tiskové konferenci řekl, že kabinet útok plánoval, aby stát potrestal za zářijové volby.

Postoj premiéra podle agentury AP okamžitě vyvolal obavy, že by v jednom z nejlidnatějších a nejmocnějších afrických států mohla opět propuknout válka. Ta by se pak mohla šířit dál po již tak neklidné oblasti afrického rohu. Podle agentury AFP premiér Ahmed v projevu v televizi obvinil vojáky TPLF, že se oblékli do uniforem podobných eritrejské armádě, aby sousední zemi zapojili do konfliktu.

O závažnosti situace v Etiopii podle agentury AP svědčí i vyjádření Spojených států, které jsou uprostřed prezidentských voleb. Spojené státy naléhají na "okamžitou deeskalaci současné situace v Tigraji a umírněnou reakci obou stran."

Tigrajci, etnikum, které tvoří asi 5 procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však snížil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo a poté, co strana TPLF v minulém roce vystoupila z jeho koalice.

Etiopský premiér Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou a zahájil ve své zemi proces demokratických reforem, získal v roce 2019 Nobelovu cenu za mír. Mírová dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt na severu Etiopie se zamotává. Rakety zasáhly metropoli sousední…

29.11.2020 08:44 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom…

Další útok Boko Haram: Islamisté na severu Nigérie uškrtili 43 farmářů

28.11.2020 21:40 Islámští radikálové ze skupiny Boko Haram zabili na severu Nigérie 43 místních farmářů. Oznámila to…

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají…

28.11.2020 21:02 Aktualizováno Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku…

Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

26.11.2020 18:51 Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama