Francouzské stíhačky provedly přelet na Středoafrickou republikou

Letouny francouzského letectva podruhé za dva měsíce provedly demonstrativní přelet nad Středoafrickou republikou, uvedla dnes podle agentury Reuters kancelář prezidenta Emmanuela Macrona. Letecká mise se uskutečnila v reakci na nepokoje v africké zemi, které umocnilo napětí kolem prezidentských voleb.

Ilustrační foto
doporučujeme

Macron během pátečního telefonického rozhovoru s prezidentem Faustinem-Archangem Touadérou odsoudil násilí ve Středoafrické republice, uvádí se v prohlášení Elysejského paláce. Podle agentury AFP schválil prezident průlet stíhaček na Touadérovu žádost jako výraz "solidarity Francie se Středoafrickou republikou". Minulý přelet se odehrál v předvečer voleb 23. prosince.

Dosavadní prezident Touadéra obhájil podle předběžných výsledků svůj úřad již v prvním kole voleb 27. prosince, kdy získal 53,9 procenta hlasů. Opoziční kandidáti ale vyzvali k anulování hlasování, které podle nich bylo "zdiskreditováno" malou účastí v důsledku bojů ve značné části země. Výsledek voleb ještě musí schválit ústavní soud.

V zemi pokračuje ofenziva povstalců, kteří se před několika dny zmocnili města Bangassou, které patří mezi hlavní střediska těžby diamantů ve Středoafrické republice. Při střetech zahynulo pět povstalců a dva vojáci, uvedla mírová mise OSN Minusca, která v zemi působí. Podle vlády a OSN stojí za povstalci bývalý prezident François Bozizé, jehož kandidatura v prezidentských volbách nebyla povolena.

Francie udržuje v africké zemi kontingent 300 vojáků, kteří se podílejí na výcviku vládních vojsk a v případě potřeby poskytují podporu misi Minusca, která má 11.500 příslušníků.

V roce 2013 ve Středoafrické republice vypukly boje mezi milicemi různých místních náboženských skupin. Od roku 2018 se ale intenzita konfliktu výrazně snížila. Na konci loňského roku do země vyslalo 300 vojenských instruktorů a poradců Rusko, se kterým má Bangui uzavřenou dohodu o vojenské pomoci. Středoafrická republika disponuje výraznými zásobami zlata, uranu či diamantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama