Hnízdo vrahů a zlodějů? Les Karura v Nairobi se opět stal oblíbeným výletním místem

"Sbírali jsme těla, která tu byla odhozena, některá se už rozkládala, jiná byla ještě poměrně zachovalá," vzpomíná John Chege na své první hlídky v lese Karura v době, kdy v této zalesněné oblasti v srdci města Nairobi bylo více zlodějů a vrahů než lidí na procházce. Pověst Karury byla velmi špatná a rodiče o lese vyprávěli dětem strašidelné příhody. Chege a další příslušníci ozbrojených hlídek vstupovali dovnitř s pochodní v ruce a s obavami, aby se nesetkali s vetřelci. Píše o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Nairobi - Karura
doporučujeme

"Bylo to peklo," ujišťuje Chege, šéf hlídek v Karuře od roku 2009, kdy on a jeho muži začali tvrdě usilovat o to, aby vrátili les obyvatelům keňského hlavního města Nairobi.

"Dnes se radujeme, že už je to tady docela jiné," usmívá se Chege. Karuru dnes navštíví za měsíc až 30.000 lidí, zatímco v roce 2009 se sem neodvážil nikdo.

Během deseti let se tato nebezpečná oblast nikoho stala jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších míst keňské metropole, ostrovem čerstvého vzduchu ve městě plném vřavy a znečištěném výfuky aut.

Podle ochránců životního prostředí se Karura, druhý největší les situovaný v centru města na světě, stala také symbolem odporu proti spekulacím s pozemky, v Keni zcela běžné, a proti postupující výstavbě. Podle údajů ministerstva životního prostředí přijdou keňské lesy každoročně celkem o 5000 hektarů, ale Karura odolává.

Zlepšit špatnou pověst Karury nebylo snadné ani poté, co byla kolem lesa postavena elektrická ohrada, zdůrazňuje Karanja Njoroge, bývalý předseda sdružení Přátelé lesa Karura, které se podílí na správě této chráněné oblasti.

"Když jste v roce 2009 někomu řekli, že má s vámi jít do karurského lesa, byla to hrozba. Znamenalo to, že ho chcete ztlouct nebo zabít," ujišťuje Njoroge.

Chege a jeho strážci, které vycvičila britská armáda, v lese běhali společně s lidmi, kteří přišli udělat něco pro zdraví a báli se o svou bezpečnost. "Návštěvník si chtěl uběhnout deset kilometrů? Můj chlapec s ním těch deset kilometrů běžel," vzpomíná.

Pozvolna však počet návštěvníků rostl a zločinci byli vypuzeni. Jeden sportovní klub, který ukončil provoz kvůli obavám o bezpečnost, se v oblasti znovu otevřel.

Karura o 1000 hektarech unikla urbanistickému rozvoji v 90. letech minulého století, kdy byly velké části lesa nabízeny zbohatlíkům s politickým krytím.

Wangari Maathaiová, zakladatelka Hnutí zeleného pásu a první Afričanka, která získala Nobelovu cenu za mír, se pustila do obrany Karury a mobilizovala náboženské a studentské vůdce a právníky. V lednu 1999 byla zraněna ozbrojenými muži ve chvíli, kdy na znamení protestu sázela strom. O útoku se mluvilo po celém světě a veřejné mínění se postavilo proti zabírání pozemků zkorumpovanými elitami.

Přes některé problémy je přeměna Karury úspěchem. Původní druhy stromů tu znovu rostou na úkor těch, které vysadili britští kolonizátoři, kteří tudy chtěli stavět železnici do Ugandy. A lidé se tu mohou procházet a potkávat opice, malé antilopy nebo ptáky zoborožce.

Dcera Wangari Maathaiové Wanjira je přesvědčena, že by její matka byla nyní na Karuru hrdá. "Možná by byla překvapená, kdyby viděla, jak mají lidé les rádi. Doufala, že děti jejích dětí budou moci lesa využívat, a to se také stalo," říká.

Loading...
Témata: Nairobi | lesy | Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje před humanitární krizí v Burkině Faso

19.11.2019 18:58 Západoafrické země Burkina Faso, Mali a Niger jsou dějištěm prohlubující se humanitární krize,…

V Libyi zuří nové boje: Haftarova armáda zaútočila na přístav Misuráta

19.11.2019 13:38 Armáda libyjského maršála Chalífy Haftara dnes letadly zaútočila na přístav Misurátu. Mířila podle…

V bojích v Mali zemřelo 24 vojáků a 17 ozbrojenců

18.11.2019 22:59 Při útoku na armádní hlídku na severu Mali dnes zemřelo 24 malijských vojáků. Dalších 29…

Těžké boje v Burkině Faso. Armáda naháněla teroristy v lese, 32 mrtvých

17.11.2019 15:48 Vojáci v Burkině Faso při dvou operacích od pátku "zneškodnili" 32 lidí. Oznámil to dnes generální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama