Hnízdo vrahů a zlodějů? Les Karura v Nairobi se opět stal oblíbeným výletním místem

"Sbírali jsme těla, která tu byla odhozena, některá se už rozkládala, jiná byla ještě poměrně zachovalá," vzpomíná John Chege na své první hlídky v lese Karura v době, kdy v této zalesněné oblasti v srdci města Nairobi bylo více zlodějů a vrahů než lidí na procházce. Pověst Karury byla velmi špatná a rodiče o lese vyprávěli dětem strašidelné příhody. Chege a další příslušníci ozbrojených hlídek vstupovali dovnitř s pochodní v ruce a s obavami, aby se nesetkali s vetřelci. Píše o tom agentura AFP.

"Bylo to peklo," ujišťuje Chege, šéf hlídek v Karuře od roku 2009, kdy on a jeho muži začali tvrdě usilovat o to, aby vrátili les obyvatelům keňského hlavního města Nairobi.

"Dnes se radujeme, že už je to tady docela jiné," usmívá se Chege. Karuru dnes navštíví za měsíc až 30.000 lidí, zatímco v roce 2009 se sem neodvážil nikdo.

Během deseti let se tato nebezpečná oblast nikoho stala jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších míst keňské metropole, ostrovem čerstvého vzduchu ve městě plném vřavy a znečištěném výfuky aut.

Podle ochránců životního prostředí se Karura, druhý největší les situovaný v centru města na světě, stala také symbolem odporu proti spekulacím s pozemky, v Keni zcela běžné, a proti postupující výstavbě. Podle údajů ministerstva životního prostředí přijdou keňské lesy každoročně celkem o 5000 hektarů, ale Karura odolává.

Zlepšit špatnou pověst Karury nebylo snadné ani poté, co byla kolem lesa postavena elektrická ohrada, zdůrazňuje Karanja Njoroge, bývalý předseda sdružení Přátelé lesa Karura, které se podílí na správě této chráněné oblasti.

"Když jste v roce 2009 někomu řekli, že má s vámi jít do karurského lesa, byla to hrozba. Znamenalo to, že ho chcete ztlouct nebo zabít," ujišťuje Njoroge.

Chege a jeho strážci, které vycvičila britská armáda, v lese běhali společně s lidmi, kteří přišli udělat něco pro zdraví a báli se o svou bezpečnost. "Návštěvník si chtěl uběhnout deset kilometrů? Můj chlapec s ním těch deset kilometrů běžel," vzpomíná.

Pozvolna však počet návštěvníků rostl a zločinci byli vypuzeni. Jeden sportovní klub, který ukončil provoz kvůli obavám o bezpečnost, se v oblasti znovu otevřel.

Karura o 1000 hektarech unikla urbanistickému rozvoji v 90. letech minulého století, kdy byly velké části lesa nabízeny zbohatlíkům s politickým krytím.

Wangari Maathaiová, zakladatelka Hnutí zeleného pásu a první Afričanka, která získala Nobelovu cenu za mír, se pustila do obrany Karury a mobilizovala náboženské a studentské vůdce a právníky. V lednu 1999 byla zraněna ozbrojenými muži ve chvíli, kdy na znamení protestu sázela strom. O útoku se mluvilo po celém světě a veřejné mínění se postavilo proti zabírání pozemků zkorumpovanými elitami.

Přes některé problémy je přeměna Karury úspěchem. Původní druhy stromů tu znovu rostou na úkor těch, které vysadili britští kolonizátoři, kteří tudy chtěli stavět železnici do Ugandy. A lidé se tu mohou procházet a potkávat opice, malé antilopy nebo ptáky zoborožce.

Dcera Wangari Maathaiové Wanjira je přesvědčena, že by její matka byla nyní na Karuru hrdá. "Možná by byla překvapená, kdyby viděla, jak mají lidé les rádi. Doufala, že děti jejích dětí budou moci lesa využívat, a to se také stalo," říká.

Související

Terorismus

Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11 lidí

Keňské úřady zatkly v souvislosti s vyšetřováním úterního útoku hnutí Šabáb na hotelový komplex v Nairobi už 11 lidí. Podle keňského ministra se oproti obdobnému útoku na nákupní centrum z roku 2013 reakce policejních složek zlepšila. Islamisté ale nynějším útokem ukázali, že přes tlak Spojených států a některých afrických zemí jsou stále schopni zasazovat nepříteli citelné údery, informovala dnes agentura AP.

Více souvisejících

Nairobi lesy Keňa

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy