HRW: Egypt v říjnu popravil 49 lidí, část za protesty v roce 2013

Egypt tento měsíc popravil již 49 lidí, z nichž někteří byli zatčeni během potlačení masových protestů v roce 2013. Podle agentury AP o tom dnes informovala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Egypt, ilustrační foto
doporučujeme

Mezi 3. a 13. říjnem bylo v Egyptě popraveno 47 mužů a dvě ženy, uvedla organizace. Patnáct popravených bylo odsouzeno za podíl na protestech vyvolaných svržením prvního demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího v červenci 2013.

"Hromadné popravy nespočtu lidí v řádu dnů jsou šokující," uvedl Joe Stork, zástupce ředitele HRW pro Blízký východ a Severní Afriku. "V Egyptě systematicky chybí spravedlivé procesy, zvláště v případech spjatých s politikou."

Mursí vzešel z řad Muslimského bratrstva, které je nejstarší islamistickou skupinou v zemi. Od jeho svržení armádou je Muslimské bratrstvo zakázáno a většina z jeho vůdců byla zatčena, včetně samotného exprezidenta. Mursí loni ve vězení zemřel po kolapsu organismu, což lidskoprávní organizace pokládají za důkaz "nelidských životních podmínek" v egyptských nápravných zařízeních.

V New Yorku sídlící organizace dále uvedla, že 13 poprav provedených tento měsíc se odehrálo v nechvalně proslulé káhirské věznici "Škorpion". Střety mezi ostrahou a odsouzenci na smrt tu podle HRW minulý měsíc zanechaly osm mrtvých lidí - čtyři strážce a čtyři vězně.

Témata: Egypt | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopská armáda obkličuje metropoli regionu Tigraj. Hodlá zaútočit,…

23.11.2020 17:06 Aktualizováno Etiopská armáda dnes oznámila, že její síly se stahují kolem správního střediska regionu Tigraj na…

Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

20.11.2020 14:57 Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady…

Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste…

19.11.2020 15:58 Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o…

Velcí bílí žraloci záhadně zmizeli u břehů Jižní Afriky, vědci mají nové…

19.11.2020 08:35 Za zmizení velkých bílých žraloků v některých částech jihoafrického pobřeží zřejmě mohou kosatky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama