Islamisté Šabábu zaútočili na vojenskou základnu v Keni

Somálská islamistická skupina Šabáb zaútočila na vojenskou základnu v Keni, kterou využívají místní i američtí vojáci. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vojenský zdroj a prohlášení islamistů. Podle keňské armády se útok podařilo odrazit a zahynuli při něm nejméně čtyři útočníci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Keňská policie
doporučujeme

Byla však zničena letadla a další technika. Zprávy o mrtvých amerických nebo keňských vojácích nejsou, podle údajů Pentagonu v místě působí téměř 100 Američanů, napsala agentura AP.

Podle vojenského zdroje islamisté zaútočili v okrese Lamu na letiště, které se nachází hned vedle vojenského tábora, kde pobývají vojáci z mnoha zemí, včetně Keni a Spojených států. Bojovníci se zřejmě pokoušeli z letiště dostat na základnu. Místní obyvatelé uvádějí, že na místě vybuchla bomba v automobilu a nad základnou se zvedl oblak černého dýmu.

Šabáb je považován za odnož teroristické sítě Al-Káida. Hnutí usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Skupina vydala prohlášení, ve kterém útok potvrdila. Uvedla, že základna je domovem stovek vojáků z USA a Keni a je jedním z mít v regionu, ze kterých Američané podnikají "křížovou výpravu proti islámu".

Podle AP, která se odvolává na vnitřní zprávu keňské policie, byla zničena dvě letadla, jedno keňské a jedno americké, dva americké vrtulníky a několik vozidel americké armády. Keňská armáda v prohlášení oznámila, že přistávací dráha je už v bezpečí, byla však uzavřena pro provoz.

Téměř před rokem Šabáb uskutečnil sebevražedný útok v luxusním komplexu v keňském hlavním městě. Přišlo při něm o život 21 osob. Šabáb v Keni útočí často, mimo jiné na osobní auta.

Keňa poslala v roce 2011 své vojáky do Somálska po řadě útoků a únosů přes hranice. Později se keňští vojáci stali součástí mírových sil Africké unie, které mají nyní v Somálsku 21.000 vojáků a pomáhají západem podporované somálské vládě.

V noci ze čtvrtka na pátek USA uskutečnily letecký útok, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání. Írán slíbil odvetu, není však pravděpodobné, že by dnešní útok v Keni s tímto vývojem souvisel. Šabáb je totiž sunnitská muslimská skupina a neexistují známky jejího spojení se šíitským Íránem, dodala AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama