Islamisté Šabábu zaútočili na vojenskou základnu v Keni

Somálská islamistická skupina Šabáb zaútočila na vojenskou základnu v Keni, kterou využívají místní i američtí vojáci. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vojenský zdroj a prohlášení islamistů. Podle keňské armády se útok podařilo odrazit a zahynuli při něm nejméně čtyři útočníci.

Keňská policie

Byla však zničena letadla a další technika. Zprávy o mrtvých amerických nebo keňských vojácích nejsou, podle údajů Pentagonu v místě působí téměř 100 Američanů, napsala agentura AP.

Podle vojenského zdroje islamisté zaútočili v okrese Lamu na letiště, které se nachází hned vedle vojenského tábora, kde pobývají vojáci z mnoha zemí, včetně Keni a Spojených států. Bojovníci se zřejmě pokoušeli z letiště dostat na základnu. Místní obyvatelé uvádějí, že na místě vybuchla bomba v automobilu a nad základnou se zvedl oblak černého dýmu.

Šabáb je považován za odnož teroristické sítě Al-Káida. Hnutí usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Skupina vydala prohlášení, ve kterém útok potvrdila. Uvedla, že základna je domovem stovek vojáků z USA a Keni a je jedním z mít v regionu, ze kterých Američané podnikají "křížovou výpravu proti islámu".

Podle AP, která se odvolává na vnitřní zprávu keňské policie, byla zničena dvě letadla, jedno keňské a jedno americké, dva americké vrtulníky a několik vozidel americké armády. Keňská armáda v prohlášení oznámila, že přistávací dráha je už v bezpečí, byla však uzavřena pro provoz.

Téměř před rokem Šabáb uskutečnil sebevražedný útok v luxusním komplexu v keňském hlavním městě. Přišlo při něm o život 21 osob. Šabáb v Keni útočí často, mimo jiné na osobní auta.

Keňa poslala v roce 2011 své vojáky do Somálska po řadě útoků a únosů přes hranice. Později se keňští vojáci stali součástí mírových sil Africké unie, které mají nyní v Somálsku 21.000 vojáků a pomáhají západem podporované somálské vládě.

V noci ze čtvrtka na pátek USA uskutečnily letecký útok, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání. Írán slíbil odvetu, není však pravděpodobné, že by dnešní útok v Keni s tímto vývojem souvisel. Šabáb je totiž sunnitská muslimská skupina a neexistují známky jejího spojení se šíitským Íránem, dodala AP.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje