Islamisté stupňují útoky v Mosambiku, na útěku jsou statisíce lidí

Kvůli bojům s islamisty na severu Mosambiku za posledních sedm dní odešlo ze svých domovů přinejmenším 33.000 osob. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN severní provincii Cabo Delgado muselo již opustit domov 355.000 lidí. Útoky islamistů se stupňují od srpna, kdy povstalci dobyli klíčový přístav Mocimboa da Praia, uvedla agentura AFP.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle IOM její pracovníci poskytli pomoc tisícům rodin na útěku ze severu země. "Prostředky, které máme k dispozici, ale nemohou pokrýt humanitární potřeby rodin (na útěku)," uvedla vedoucí mise IOM v Mosambiku Laura Tommová-Bondeová.

Drtivá většina uprchlíků směřuje na jih Mosambiku. Uprchlíci se hromadí také ve správním středisku province Cabo Delgado. Ve městě Pemba se podle odhadů nachází až 100.000 uprchlíků a počet obyvatel tohoto města se tak zvýšil o třetinu.

V září Světový potravinový program (WFP) OSN upozornil, že boje na severu Mosambiku způsobují nedostatek jídla pro přibližně 300.000 uprchlíků, kteří jsou čím dál závislejší na humanitární pomoci. Podle WFP je pro pomoc vnitřním uprchlíkům v severním Mosambiku zapotřebí měsíčně 4,7 milionu dolarů (108 milionů korun).

Útoky povstalců v provincii Cabo Delgado, kde se nacházejí rozsáhlé zásoby zemního plynu, trvají od roku 2017. Velká část povstalců se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát. Podle lidskoprávních organizací při bojích zahynulo 2000 lidí, z toho více než polovina byli civilisté. Jedna z nejbrutálnější akcí radikálů se uskutečnila na začátku listopadu, kdy islamisté při útoku na vesnice sťali na fotbalovém hřišti přes 50 lidí a jejich těla rozsekali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama