Jatka na základně. Počet mrtvých vojáků při útoku islamistů strmě vzrostl

Při útoku islamistů na vojenskou základnu na západě Nigeru minulý týden zemřelo nejméně 89 vojáků. O nové bilanci informovala nigerská vláda, která bezprostředně po útoku mluvila o 25 mrtvých a několika zraněných. Úřady ode dneška vyhlásily třídenní celostátní smutek, informovala agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v historii země.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Terorismus
doporučujeme

"Po prohledání území je bilance následovná: na naší straně 89 mrtvých. Na straně nepřátel 77 mrtvých," oznámil v neděli večer v rozhlase vládní mluvčí. "Vláda vyzývá občany, aby byli ostražití, soudržní a zůstali klidní. Zároveň ujišťuje, že je rozhodnutá pokračovat v boji proti terorismu, dokud definitivně nezvítězí," uvedlo vedení země v prohlášení.

Islámští radikálové ve čtvrtek večer napadli základnu ve vesnici Chinégodar, jež leží deset kilometrů od hranic s Mali. Ozbrojenci z této sousední země do Nigeru i dalších západoafrických státu podnikají časté výpady. Útok potlačila nigerská armáda za pomoci zahraničních jednotek i vzdušných sil.

V regionu Tillabéri, kde se vesnice nachází, byl vyhlášen výjimečný stav. Tamní úřady zakázaly jakýkoliv pohyb motocyklů, protože právě na nich ozbrojenci do Nigeru pronikli. Chinégodar navštívil i nigerský ministr obrany Issoufou Katambé, aby na místě "posílil vojenskou morálku".

K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina, podle vlády jsou za něj zodpovědní členové teroristických skupin. Útok však nese určité podobnosti s napadením jiné armádní pozice v prosinci, ke kterému se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), poznamenává agentura AP. O život tehdy přišlo 71 vojáků.

V souvislosti s oběma útoky Niger na konci minulého týdne oznámil zahájení nového tažení proti radikálním islamistům, dnes vláda rozhodla o výměně náčelníka generálního štábu. Generál Ahmed Mohamed jí velel poslední dva roky, kdy se počet útoků ozbrojenců napojených na IS i na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida prudce zvýšil. Vláda na jeho místo už jmenovala nástupce, generálmajora Salifoua Modiho.

Nahrazen byl i generál Sidikou Issa, jež měl na starost jednotky pozemního vojska.

Kvůli lepší koordinaci západoafrických i zahraničních jednotek při boji s džihádisty se dnes ve městě Pau na jihozápadě Francie koná summit francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a představitelů pěti zemí takzvaného Sahelu: Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigeru.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama