Jatka na základně. Počet mrtvých vojáků při útoku islamistů strmě vzrostl

Při útoku islamistů na vojenskou základnu na západě Nigeru minulý týden zemřelo nejméně 89 vojáků. O nové bilanci informovala nigerská vláda, která bezprostředně po útoku mluvila o 25 mrtvých a několika zraněných. Úřady ode dneška vyhlásily třídenní celostátní smutek, informovala agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v historii země.

Terorismus

"Po prohledání území je bilance následovná: na naší straně 89 mrtvých. Na straně nepřátel 77 mrtvých," oznámil v neděli večer v rozhlase vládní mluvčí. "Vláda vyzývá občany, aby byli ostražití, soudržní a zůstali klidní. Zároveň ujišťuje, že je rozhodnutá pokračovat v boji proti terorismu, dokud definitivně nezvítězí," uvedlo vedení země v prohlášení.

Islámští radikálové ve čtvrtek večer napadli základnu ve vesnici Chinégodar, jež leží deset kilometrů od hranic s Mali. Ozbrojenci z této sousední země do Nigeru i dalších západoafrických státu podnikají časté výpady. Útok potlačila nigerská armáda za pomoci zahraničních jednotek i vzdušných sil.

V regionu Tillabéri, kde se vesnice nachází, byl vyhlášen výjimečný stav. Tamní úřady zakázaly jakýkoliv pohyb motocyklů, protože právě na nich ozbrojenci do Nigeru pronikli. Chinégodar navštívil i nigerský ministr obrany Issoufou Katambé, aby na místě "posílil vojenskou morálku".

K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina, podle vlády jsou za něj zodpovědní členové teroristických skupin. Útok však nese určité podobnosti s napadením jiné armádní pozice v prosinci, ke kterému se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), poznamenává agentura AP. O život tehdy přišlo 71 vojáků.

V souvislosti s oběma útoky Niger na konci minulého týdne oznámil zahájení nového tažení proti radikálním islamistům, dnes vláda rozhodla o výměně náčelníka generálního štábu. Generál Ahmed Mohamed jí velel poslední dva roky, kdy se počet útoků ozbrojenců napojených na IS i na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida prudce zvýšil. Vláda na jeho místo už jmenovala nástupce, generálmajora Salifoua Modiho.

Nahrazen byl i generál Sidikou Issa, jež měl na starost jednotky pozemního vojska.

Kvůli lepší koordinaci západoafrických i zahraničních jednotek při boji s džihádisty se dnes ve městě Pau na jihozápadě Francie koná summit francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a představitelů pěti zemí takzvaného Sahelu: Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigeru.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje