K útoku v Nigeru se přihlásil Islámský stát

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se dnes přihlásila k úternímu útoku na základnu nigerské armády na západě země, při němž zahynulo 71 vojáků. S odkazem na sdělení americké společnosti SITE, která monitoruje internetovou aktivitu extremistických organizací, to uvedla agentura AFP. Nigerské úřady v reakci na jeden z nejhorších útoků v historii této africké země vyhlásily na tři dny státní smutek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Cílem útoku bylo stanoviště v oblasti Inates, která leží v blízkosti malijské hranice. "Útočníci přijeli v desetičlenných a menších skupinách na motocyklech. Obklíčili základnu a zaútočili na ni (v úterý) v 19:25," informoval bezpečnostní zdroj AFP.

Silně ozbrojení útočníci nejspíš přijeli z Mali. Totéž místo bylo cílem útoku také letos v červenci, o život tehdy přišlo 18 nigerských vojáků. K útoku se tehdy rovněž přihlásili teroristé z IS.

Úterní incident byl podle AFP v Nigeru nejhorší od roku 2015, kdy džihádisté zahájili ofenzivu proti vládě v Mali a začali útočit i v přilehlých státech včetně Nigeru. Útok byl podle nigerského ministra obrany význačný tím, že nešlo o rychlou akci několika jedinců mířící na menší cíle, ale o koordinovanou ofenzivu několika set těžce vyzbrojených islamistů přímo na vojenskou základnu.

Úderná síla džihádistů v oblasti se tak zřejmě zvyšuje navzdory tomu, že proti nim už několik let bojuje kromě místních armád i zhruba 4500 francouzských vojáků v rámci mise Barkhane. V Mali je přítomna i výcviková mise EU, které budou část příštího roku velet čeští vojáci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama