K útoku v Nigeru se přihlásil Islámský stát

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se dnes přihlásila k úternímu útoku na základnu nigerské armády na západě země, při němž zahynulo 71 vojáků. S odkazem na sdělení americké společnosti SITE, která monitoruje internetovou aktivitu extremistických organizací, to uvedla agentura AFP. Nigerské úřady v reakci na jeden z nejhorších útoků v historii této africké země vyhlásily na tři dny státní smutek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Cílem útoku bylo stanoviště v oblasti Inates, která leží v blízkosti malijské hranice. "Útočníci přijeli v desetičlenných a menších skupinách na motocyklech. Obklíčili základnu a zaútočili na ni (v úterý) v 19:25," informoval bezpečnostní zdroj AFP.

Silně ozbrojení útočníci nejspíš přijeli z Mali. Totéž místo bylo cílem útoku také letos v červenci, o život tehdy přišlo 18 nigerských vojáků. K útoku se tehdy rovněž přihlásili teroristé z IS.

Úterní incident byl podle AFP v Nigeru nejhorší od roku 2015, kdy džihádisté zahájili ofenzivu proti vládě v Mali a začali útočit i v přilehlých státech včetně Nigeru. Útok byl podle nigerského ministra obrany význačný tím, že nešlo o rychlou akci několika jedinců mířící na menší cíle, ale o koordinovanou ofenzivu několika set těžce vyzbrojených islamistů přímo na vojenskou základnu.

Úderná síla džihádistů v oblasti se tak zřejmě zvyšuje navzdory tomu, že proti nim už několik let bojuje kromě místních armád i zhruba 4500 francouzských vojáků v rámci mise Barkhane. V Mali je přítomna i výcviková mise EU, které budou část příštího roku velet čeští vojáci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO: Afriku v následujících týdnech čeká plný zásah koronaviru

09.04.2020 16:52 Řadu afrických zemí čeká v nadcházejících týdnech plný zásah pandemie nemoci covid-19, a v regionu…

Počet případů koronaviru v Africe překročil 10 tisíc, obětí je 500. WHO má…

08.04.2020 15:05 Počet případů nákazy koronavirem v Africe překročil 10.000. Pandemie nemoci covid-19 zde má také na…

Blízký východ má šanci posílit boj s koronavirem, tvrdí WHO

07.04.2020 16:42 Každodenní nárůst v počtu lidí nakažených koronavirem v blízkovýchodních státech je znepokojující,…

Svatba v době koronaviru: Nevěsta a ženich skončili v poutech

06.04.2020 17:05 Poněkud nečekaný vstup do manželství zažil o víkendu jeden pár v Jihoafrické republice, když se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy