Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Essama se zaměřuje především na sochu francouzského generála z období druhé světové války Philippa Leclerca stojící v největším kamerunském městě Douala. Podle svých slov aktivista Leclercovu sochu nejméně dvacetkrát povalil a sedmkrát ji zbavil hlavy, a to holýma rukama. Úřady ji však pokaždé obnovily.

Essama si podle BBC vzal na paškál také sochu Gustava Nachtigala, německého lékaře a průzkumníka, který přicestoval na území Kamerunu v roce 1884, aby zde založil německou kolonii.

Úřady ale vnímají Essamovu činnost jako vandalství. Aktivista tak byl už několikrát uvězněn, odnětí svobody se ale opakovaně vyhnul zaplacením pokuty, na kterou mu přispěli jeho podporovatelé v zemi i příslušníci kamerunské komunity v zahraničí.

Essama by chtěl, aby sochy připomínající kolonialisty nahradila vyobrazení kamerunských a jiných afrických hrdinů, udělal by však výjimku pro světové osobnosti, které se zasazovaly o "dobro lidstva".

Nyní se už místo na ničení soch soustředí spíše na financování soch připomínajících Kameruňany. S jeho přispěním se tak v kamerunských městech nově vyjímají kamerunský fotbalista Samuel Mbappé Léppé a bývalý premiér země John Ngu Foncha.

Generál Leclerc je ve Francii oslavován za to, že po roce 1940 vedl vojska v tehdejších francouzských koloniích v Africe proti spojencům francouzského režimu ve Vichy, který kolaboroval s nacisty. Když generál v roce 1947 zemřel při pádu letadla v Alžírsku, tisíce Pařížanů vyšly do ulic, aby mu vzdaly hold. Kamerunský akademik Valere Epee uvedl, že generál Leclerc je v Kamerunu neoblíbený, protože se údajně nezajímal o místní obyvatelstvo. Jisté oblibě v zemi se však podle vědce těší francouzský generál a státník Charles De Gaulle.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopská armáda obkličuje metropoli regionu Tigraj. Hodlá zaútočit,…

23.11.2020 17:06 Aktualizováno Etiopská armáda dnes oznámila, že její síly se stahují kolem správního střediska regionu Tigraj na…

Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

20.11.2020 14:57 Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady…

Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste…

19.11.2020 15:58 Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o…

Velcí bílí žraloci záhadně zmizeli u břehů Jižní Afriky, vědci mají nové…

19.11.2020 08:35 Za zmizení velkých bílých žraloků v některých částech jihoafrického pobřeží zřejmě mohou kosatky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama