Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Essama se zaměřuje především na sochu francouzského generála z období druhé světové války Philippa Leclerca stojící v největším kamerunském městě Douala. Podle svých slov aktivista Leclercovu sochu nejméně dvacetkrát povalil a sedmkrát ji zbavil hlavy, a to holýma rukama. Úřady ji však pokaždé obnovily.

Essama si podle BBC vzal na paškál také sochu Gustava Nachtigala, německého lékaře a průzkumníka, který přicestoval na území Kamerunu v roce 1884, aby zde založil německou kolonii.

Úřady ale vnímají Essamovu činnost jako vandalství. Aktivista tak byl už několikrát uvězněn, odnětí svobody se ale opakovaně vyhnul zaplacením pokuty, na kterou mu přispěli jeho podporovatelé v zemi i příslušníci kamerunské komunity v zahraničí.

Essama by chtěl, aby sochy připomínající kolonialisty nahradila vyobrazení kamerunských a jiných afrických hrdinů, udělal by však výjimku pro světové osobnosti, které se zasazovaly o "dobro lidstva".

Nyní se už místo na ničení soch soustředí spíše na financování soch připomínajících Kameruňany. S jeho přispěním se tak v kamerunských městech nově vyjímají kamerunský fotbalista Samuel Mbappé Léppé a bývalý premiér země John Ngu Foncha.

Generál Leclerc je ve Francii oslavován za to, že po roce 1940 vedl vojska v tehdejších francouzských koloniích v Africe proti spojencům francouzského režimu ve Vichy, který kolaboroval s nacisty. Když generál v roce 1947 zemřel při pádu letadla v Alžírsku, tisíce Pařížanů vyšly do ulic, aby mu vzdaly hold. Kamerunský akademik Valere Epee uvedl, že generál Leclerc je v Kamerunu neoblíbený, protože se údajně nezajímal o místní obyvatelstvo. Jisté oblibě v zemi se však podle vědce těší francouzský generál a státník Charles De Gaulle.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Smrt stovek slonů v Botswaně mohly způsobit přírodní toxiny, naznačují…

31.07.2020 09:29 Pravděpodobnou příčinou záhadného úhynu několika stovek slonů v Botswaně by mohly být podle…

Keňa zvažuje změnu názvů spojených s kolonialismem, jde i o Viktoriino…

31.07.2020 09:11 Přejmenovat místa v africké Keni, jejichž názvy se vztahují k době koloniální vlády britského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama