Kdy skončí epidemie eboly? Konžský prezident prozradil datum

Současnou epidemii virového onemocnění ebola, která zuří na severovýchodě Konga už od srpna 2018, se patrně podaří zastavit do konce letošního roku. Oznámil to dnes konžský prezident Félix Tshisekedi na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně, píší zahraniční agentury.

Přidejte svůj názor

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

"V (konžské provincii) Ituri je stále několik izolovaných případů, ale myslíme si, že do konce roku bychom to mohli úplně zastavit," citovala Tshisekediho agentura Reuters.

Nemoc se kromě severovýchodní provincie Ituri šířila ještě v sousedních provinciích Severní a Jižní Kivu, kde se však již delší dobu neobjevují žádné nové případy. V několika izolovaných případech Konžané navzdory přísným kontrolám přenesli nemoc do sousední Ugandy nebo do dvoumilionového velkoměsta Goma, ebola se zde však nerozšířila.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Během současné epidemie, která se až na výjimky drží na východě Konga, zemřelo přes 2100 lidí. Jedná se o druhou největší epidemii v historii - tou nejsmrtelnější bylo rozšíření nákazy ve státech západní Afriky v letech 2013 až 2016, během kterého zemřelo přes 11.300 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) současnou epidemii letos v červenci vyhlásila za mimořádnou zdravotnickou událost světového dosahu.

Konžská vláda proti ebole od jara bojuje s pomocí nové vakcíny od americké farmaceutické firmy Merck. Zdravotníci od čtvrtka lidem v rámci klinické studie podávají i druhý lék od jiné firmy.

Loading...
Témata: Ebola | Kongo | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 17:12 Aktualizováno V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní obytný dům, v jehož troskách zahynuli…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama