Konflikt na severu Etiopie se vyhrotil, podle Reuters jsou stovky mrtvých

Konflikt v etiopském severním státě Tigraj, kam ústřední vláda minulý týden vyslala armádu, si už vyžádal životy několika stovek vojáků, píše dnes agentura Reuters s odvoláním na armádní zdroj. Etiopský premiér Abiy Ahmed však popřel, že by Etiopii hrozil chaos. Vedení Tigraje dříve podle serveru BBC vyzvalo Africkou unii, aby do konfliktu zasáhla, a odvrátila tak hrozbu, že se země propadne do občanské války.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Armádní představitel ze sousedního státu Amhara Reuters sdělil, že v řadách tigrajských jednotek je již 500 padlých. Také etiopská armáda podle dalších tří zdrojů agentury už přišla o stovky vojáků.

Na obavy z hrozící občanské války premiér dnes na twitteru reagoval slovy: "Strach, že v Etiopii propukne chaos, je neopodstatněný a je výsledkem nedostatečného pochopení našeho kontextu". Ubezpečil také, že operace brzy skončí, až se s jejich pomocí podaří ukončit "beztrestnost" v regionu a nastolit "vládu práva". Debretsion Gebremichael, který stojí v čele Tigraje, ale dříve uvedl, že severní region se bude bránit, dokud nebude federální vláda souhlasit s jednáními.

Armádní operace začala ve středu, kdy premiér obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. V pátek premiér oznámil, že nálety na několika místech v okolí hlavního města Tigraje zcela zničily rakety a další těžké zbraně. Podle zdrojů Reuters v neděli v částech regionu probíhaly těžké boje.

K rychlému uklidnění situace vyzval minulý týden generální tajemník OSN António Guterres. OSN v sobotu varovala, že vyostření konfliktu na severu Etiopie by mohlo vyhnat devět milionů lidí z jejich domovů a upozornila, že boje blokují dodávky potravin a brání poskytování jiné pomoci. Znepokojení nad vývojem v zemi vyjádřil v neděli také papež František.

Tigrajci, etnikum, které tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s…

02.12.2020 15:18 Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského…

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama