Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi vyvine podle syrského scénáře, píše server RFI. Před touto možností varovalo několik západních představitelů včetně francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana a generála Stephena Townsenda, který stojí v čele velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)
doporučujeme

V tomto scénáři jde podle RFI o přerozdělení vlivu a strategických a ekonomických zájmů dvou hlavních aktérů, kteří se již usadili v Sýrii a nyní i v Libyi. Řeč je o Rusku a Turecku, které se snaží snížit vliv jiných zahraničních a regionálních hráčů vstupujících do tohoto složitého konfliktu.

Obě země v Libyi před rokem 2011 značně investovaly a vždy se stavěly proti intervenci NATO proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu. Zdá se, že oba státy se rozhodly zachovat své stávající zájmy a usilují především o zvýšení svého politického a vojenského vlivu.

Ve své snaze o prosazení v Libyi oba státy obětují značné prostředky na zbraně i žoldnéře a doufají, že v budoucnu opanují mírovou situaci, stejně jako dnes ovládají válečný stav. Někteří analytikové si již představují mírovou konferenci k Libyi pod záštitou Ruska a Turecka, podobně jako tomu bylo v případě astanského mírového procesu k Sýrii.

Od ledna unikají zprávy o možné dohodě mezi Moskvou a Ankarou o přerozdělení sfér vlivu v severoafrické zemi bohaté na ropu a poskytující značnou část tohoto bohatství Rusku. Tomu se snaží zabránit USA tím, že mění svoji pozici a od podpory jednotek maršála Haftara přecházejí k podpoře vlády národní jednoty.

Rusové si podle odborníků nenechají uniknout možnost, aby získali pozice blízko jižních hranic Evropy. Američané a další západní země se obávají toho, že se Rusové v Libyi dlouhodobě usídlí, což by ohrozilo zájmy Západu v Africe a mohlo představovat bezpečnostní hrozbu pro jihoevropské státy. Stálá přítomnost Ruska na libyjském východě zcela určitě znepokojuje Američany, kteří za časů Muammara Kaddáfího marně usilovali o to, aby v Libyi mohli mít vojenskou základnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké státy musí víc testovat na koronavirus, apeluje expert

09.07.2020 14:14 Africké státy musí urychleně navýšit kapacitu testování na koronavirus a zajistit dostupnost roušek…

Afrika hlásí už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 12:28 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

V Africe je už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 11:52 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

Nemoc covid-19 se rychle šíří v JAR, počet nakažených přesáhl 200 tisíc

07.07.2020 13:57 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Jihoafrické republice překonal 200.000. Informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy