Koronavirus je pro Afriku existenční hrozbou, tvrdí odborníci

Počet lidí nakažených koronavirem v některých afrických státech podle odborníků do konce dubna přesáhne 10.000. Na léčbu vážných infekcí je přitom Afrika podstatně méně vybavená než jiné kontinenty a má oproti nim k dispozici jen zlomek ventilátorů a ochranných pomůcek. Napsala o tom dnes agentura AP.

Nyní počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe přesahuje 6000, odborníci to ale označují za pouhý začátek. Ředitel afrického centra pro prevenci a kontrolu nemocí John Nkengasong se domnívá, že africký scénář se začíná velmi podobat situaci, v níž se 40 dní po propuknutí nákazy ocitla Evropa. "Virus je existenční hrozbou pro náš kontinent," uvedl.

V mnoha afrických zemích již byl zaznamenán komunitní přenos. Pouze pět z 54 afrických států žádný případ zatím nehlásí. Nkengasong se však domnívá, že je jen otázkou času, kdy nákaza propukne i tam.

Úřady v afrických zemích se nyní podle Nkengasonga snaží rychle získat potřebné zdravotnické vybavení, jako jsou například ventilátory, kterých je žalostný nedostatek. Zkoumají, jaké jsou možnosti místní výroby a kde by se dala výroba přeorientovat na potřebné vybavení.

Nkengasong uvedl, že Afrika zaznamenala od mezinárodního společenství vyjádření solidarity, ale stále čeká na to, až se slova promění v konkrétní činy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nemá odhad počtu plicních ventilátorů v Africe, řekl její regionální ředitel Matshidiso Moeti. "Snažíme se tyto informace získat od našich kolegů v jednotlivých zemích... Můžeme však s jistotou říci, že jich je velký nedostatek," řekl.

Některé africké státy mají ventilátorů jen několik. Například Středoafrická republika má pouze tři. Podle Zabulona Yotiho z WHO zhruba 15 procent nakažených musí být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a jen malé procento nakažených potřebuje ventilátor.

Odborníci vyzvali ke globální solidaritě ve chvíli, kdy se jedny z nejbohatších zemí světa snaží zajistit potřebné lékařské vybavení včetně respirátorů a roušek.

Státy jako Kamerun, Pobřeží slonoviny či Burkina Faso podle Nkengasonga nicméně už žádají o stany, jelikož jim dochází lůžka v nemocnicích. Další problém představuje logistika, jelikož i když by se zemím podařilo potřebné vybavení sehnat, dovoz může být kvůli omezením na hranicích zdlouhavý. Na humanitární lety a dovoz zboží nicméně většinou platí výjimky.

Jen získat přesný odhad počtu nakažených v Africe je těžké, jelikož i Jihoafrická republika, která je nejvyvinutější zemí kontinentu, přiznala, že neprovádí dostatek testů. V jiných zemích je velký nedostatek testovacích sad, schopnost testovat ale už má 43 zemí subsaharské Afriky, zatímco v únoru to byly jen dvě.

Zároveň panují obavy z ekonomických dopadů, která budou přísná omezení pohybu a zákazy vycházení mít na chudé Afričany. Nkengasong proto vyzval, aby se karanténa netýkala celých států ale spíše měst, kde je šance komunitního přenosu vyšší. Když se však nákaza začne objevovat v celém státě, nebudou podle něj mít úřady na výběr.

Odborníci se mezitím snaží odhadnout, do jaké míry Africe pomůže, že má mladou populaci - asi 70 procent obyvatel kontinentu je mladší 30 let. Zároveň však poukazují na to, že rozšířená podvýživa, HIV a nemoci jako tuberkulóza či malárie mohou ztížit schopnost mladých lidí bojovat s infekcí.

Související

Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika WHO (Světová zdravotnická organizace) pandemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy