Koronavirus je pro Afriku existenční hrozbou, tvrdí odborníci

Počet lidí nakažených koronavirem v některých afrických státech podle odborníků do konce dubna přesáhne 10.000. Na léčbu vážných infekcí je přitom Afrika podstatně méně vybavená než jiné kontinenty a má oproti nim k dispozici jen zlomek ventilátorů a ochranných pomůcek. Napsala o tom dnes agentura AP.

Nyní počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe přesahuje 6000, odborníci to ale označují za pouhý začátek. Ředitel afrického centra pro prevenci a kontrolu nemocí John Nkengasong se domnívá, že africký scénář se začíná velmi podobat situaci, v níž se 40 dní po propuknutí nákazy ocitla Evropa. "Virus je existenční hrozbou pro náš kontinent," uvedl.

V mnoha afrických zemích již byl zaznamenán komunitní přenos. Pouze pět z 54 afrických států žádný případ zatím nehlásí. Nkengasong se však domnívá, že je jen otázkou času, kdy nákaza propukne i tam.

Úřady v afrických zemích se nyní podle Nkengasonga snaží rychle získat potřebné zdravotnické vybavení, jako jsou například ventilátory, kterých je žalostný nedostatek. Zkoumají, jaké jsou možnosti místní výroby a kde by se dala výroba přeorientovat na potřebné vybavení.

Nkengasong uvedl, že Afrika zaznamenala od mezinárodního společenství vyjádření solidarity, ale stále čeká na to, až se slova promění v konkrétní činy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nemá odhad počtu plicních ventilátorů v Africe, řekl její regionální ředitel Matshidiso Moeti. "Snažíme se tyto informace získat od našich kolegů v jednotlivých zemích... Můžeme však s jistotou říci, že jich je velký nedostatek," řekl.

Některé africké státy mají ventilátorů jen několik. Například Středoafrická republika má pouze tři. Podle Zabulona Yotiho z WHO zhruba 15 procent nakažených musí být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a jen malé procento nakažených potřebuje ventilátor.

Odborníci vyzvali ke globální solidaritě ve chvíli, kdy se jedny z nejbohatších zemí světa snaží zajistit potřebné lékařské vybavení včetně respirátorů a roušek.

Státy jako Kamerun, Pobřeží slonoviny či Burkina Faso podle Nkengasonga nicméně už žádají o stany, jelikož jim dochází lůžka v nemocnicích. Další problém představuje logistika, jelikož i když by se zemím podařilo potřebné vybavení sehnat, dovoz může být kvůli omezením na hranicích zdlouhavý. Na humanitární lety a dovoz zboží nicméně většinou platí výjimky.

Jen získat přesný odhad počtu nakažených v Africe je těžké, jelikož i Jihoafrická republika, která je nejvyvinutější zemí kontinentu, přiznala, že neprovádí dostatek testů. V jiných zemích je velký nedostatek testovacích sad, schopnost testovat ale už má 43 zemí subsaharské Afriky, zatímco v únoru to byly jen dvě.

Zároveň panují obavy z ekonomických dopadů, která budou přísná omezení pohybu a zákazy vycházení mít na chudé Afričany. Nkengasong proto vyzval, aby se karanténa netýkala celých států ale spíše měst, kde je šance komunitního přenosu vyšší. Když se však nákaza začne objevovat v celém státě, nebudou podle něj mít úřady na výběr.

Odborníci se mezitím snaží odhadnout, do jaké míry Africe pomůže, že má mladou populaci - asi 70 procent obyvatel kontinentu je mladší 30 let. Zároveň však poukazují na to, že rozšířená podvýživa, HIV a nemoci jako tuberkulóza či malárie mohou ztížit schopnost mladých lidí bojovat s infekcí.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika WHO (Světová zdravotnická organizace) pandemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 28 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy