Koronavirus není jedinou hrozbou v Kongu, na pyramidu se promítal varovný nápis

I když je Afrika zatím méně zasažená koronavirem než zbytek světa, různé světové organizace upozorňují na nebezpečí, pokud by se zde koronavirus rozšířil. Dětský fond Organizace spojených národů varuje před tím, že nemoc COVID-19 by mohla přetížit zdravotní systém v Kongu, které kromě koronaviru bojuje se čtyřmi dalšími infekčními onemocněními. Nejvíce potvrzených případů koronaviru je v Jihoafrické republice, která má k dnešnímu dni 1353 případů a pět úmrtí.

Jako jedny z posledních zemí oznámily první případy koronaviru Sierra Leone a Burundi, píše BBC.

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) upozorňuje na rizika pro konžské děti, které jsou kromě koronaviru ohroženy i dalšími infekčními onemocněními včetně nebezpečných spalniček. Konžská demokratická republika zmítaná válečným konfliktem čelí navíc malárii, choleře a ebole.

Epidemie spalniček zabila v minulém roce tisíce konžských dětí mladších pěti let, kromě toho se zde přibližně 16,5 milionu lidí nakazilo malárií. Cholera je v Kongu běžné onemocnění, v minulém roce mělo Kongo přes 30.000 případů nákazy. Na východě země, kde zuří ozbrojené konflikty, se navíc stále ještě nepodařilo vymýtit smrtící ebolu. K dnešnímu dni je v Kongu 98 potvrzených případů koronaviru a osm úmrtí.

Etiopie kvůli koronaviru odkládá parlamentní volby, které se měly konat v srpnu. Volby měly být jakousi zkouškou liberálních reforem, které v zemi zavedl premiér Abiy Ahmed, a demokratického hlasování, vysvětluje agentura Reuters. Tato druhá nejlidnatější africká země má zatím 26 případů koronaviru.

Jihoafrická republika má stále nejvíce potvrzených případů koronaviru z celého afrického kontinentu. K dnešnímu dni jich je přes 1350, na COVID-19 zde zemřelo 19 lidí.

Jihoafričanům, kteří pracují kvůli koronavirovému nebezpečí a vládním opatřením z domova, znepříjemňuje život pomalý internet. O víkendu totiž byl poškozen podmořský kabel, který spojuje Kapské Město s Portugalskem a Británií, což způsobuje rozsáhlé výpadky u poskytovatelů internetu. K těm zřejmě dochází po celém západoafrickém pobřeží.

Egypt má z Afriky zatím nejvíce obětí. Na 706 nakažených zde dnes připadá 46 úmrtí. V Egyptě platí noční zákaz vycházení, v zemi jsou zavřeny turistické památky a školy a omezena náboženská shromáždění. Na Chufuově pyramidě, největší pyramidě v Gíze, se v pondělí promítaly vzkazy "Zůstaňte doma", "Dávejte na sebe pozor" a "Děkujeme těm, kteří nás chrání".

První úmrtí na COVID-19 oznámila v úterý Botswana. Jen o den dříve přitom potvrdila první výskyt koronaviru v zemi. První obětí je starší žena, která přicestovala ze sousední Jihoafrické republiky a zemřela v nemocnici, kde trávila povinnou karanténu. Botswana má nyní čtyři potvrzené případy.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Kongo Etiopie UNICEF Spalničky jihoafrická republika Ebola Egypt Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy