Koronavirus není jedinou hrozbou v Kongu, na pyramidu se promítal varovný nápis

I když je Afrika zatím méně zasažená koronavirem než zbytek světa, různé světové organizace upozorňují na nebezpečí, pokud by se zde koronavirus rozšířil. Dětský fond Organizace spojených národů varuje před tím, že nemoc COVID-19 by mohla přetížit zdravotní systém v Kongu, které kromě koronaviru bojuje se čtyřmi dalšími infekčními onemocněními. Nejvíce potvrzených případů koronaviru je v Jihoafrické republice, která má k dnešnímu dni 1353 případů a pět úmrtí.

Egypt
doporučujeme

Jako jedny z posledních zemí oznámily první případy koronaviru Sierra Leone a Burundi, píše BBC.

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) upozorňuje na rizika pro konžské děti, které jsou kromě koronaviru ohroženy i dalšími infekčními onemocněními včetně nebezpečných spalniček. Konžská demokratická republika zmítaná válečným konfliktem čelí navíc malárii, choleře a ebole.

Epidemie spalniček zabila v minulém roce tisíce konžských dětí mladších pěti let, kromě toho se zde přibližně 16,5 milionu lidí nakazilo malárií. Cholera je v Kongu běžné onemocnění, v minulém roce mělo Kongo přes 30.000 případů nákazy. Na východě země, kde zuří ozbrojené konflikty, se navíc stále ještě nepodařilo vymýtit smrtící ebolu. K dnešnímu dni je v Kongu 98 potvrzených případů koronaviru a osm úmrtí.

Etiopie kvůli koronaviru odkládá parlamentní volby, které se měly konat v srpnu. Volby měly být jakousi zkouškou liberálních reforem, které v zemi zavedl premiér Abiy Ahmed, a demokratického hlasování, vysvětluje agentura Reuters. Tato druhá nejlidnatější africká země má zatím 26 případů koronaviru.

Jihoafrická republika má stále nejvíce potvrzených případů koronaviru z celého afrického kontinentu. K dnešnímu dni jich je přes 1350, na COVID-19 zde zemřelo 19 lidí.

Jihoafričanům, kteří pracují kvůli koronavirovému nebezpečí a vládním opatřením z domova, znepříjemňuje život pomalý internet. O víkendu totiž byl poškozen podmořský kabel, který spojuje Kapské Město s Portugalskem a Británií, což způsobuje rozsáhlé výpadky u poskytovatelů internetu. K těm zřejmě dochází po celém západoafrickém pobřeží.

Egypt má z Afriky zatím nejvíce obětí. Na 706 nakažených zde dnes připadá 46 úmrtí. V Egyptě platí noční zákaz vycházení, v zemi jsou zavřeny turistické památky a školy a omezena náboženská shromáždění. Na Chufuově pyramidě, největší pyramidě v Gíze, se v pondělí promítaly vzkazy "Zůstaňte doma", "Dávejte na sebe pozor" a "Děkujeme těm, kteří nás chrání".

zdroj: YouTube

První úmrtí na COVID-19 oznámila v úterý Botswana. Jen o den dříve přitom potvrdila první výskyt koronaviru v zemi. První obětí je starší žena, která přicestovala ze sousední Jihoafrické republiky a zemřela v nemocnici, kde trávila povinnou karanténu. Botswana má nyní čtyři potvrzené případy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Vědci reagují na zprávy o jihoafrické mutaci. Očkování má nadále smysl

11.02.2021 16:33 Nová studie ukázala nižší účinnost vakcíny AstraZeneca proti jihoafrické mutaci koronaviru. Tamní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama