Krejčíř za mřížemi trpí? Česká diplomacie poslala do věznice v JAR kontrolu

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Krejčíř, Radovan
doporučujeme

"Bez dalších podrobností můžeme potvrdit, že konzulární návštěva u něj (Krejčíře) proběhla 9. října, tedy v polovině minulého týdne," cituje deník mluvčí ministerstva zahraničí Zuzanu Štíchovou.

Radovan Krejčíř je v JAR vězněn od roku 2013, v roce 2016 zde byl odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami.

O Krejčířových stížnostech na podmínky v jihoafrickém vězení loni informovala tamní média. Krejčíř uvedl, že se ho takto jihoafrické úřady snaží zabít, nebo vytvořit takové podmínky, aby se zabil sám. Tvrdil mimo jiné, že žije v cele o ploše 3,9 metru čtverečních, což neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních. Stěžoval si na nekvalitní matraci, z níž ho bolí záda, na vězeňskou stravu a na to, že mu byl zabaven počítač a nemůže se tak přes komunikační program Skype spojit s rodinou.

Letos Krejčířovi příbuzní v tisku varovali před tím, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z johannesburgské věznice Leeuwkop přeložen do jiného zařízení. Jihoafrická vězeňská správa podle místních médií následně ujistila, že Krejčířův život v této věznici s maximální mírou ostrahy není ohrožen.

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005, v JAR žije od roku 2007. Pražský vrchní soud mu loni v březnu pravomocně potvrdil za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů souhrnný trest 15 let vězení. Krejčíř v kauze podal dovolání k Nejvyššímu soudu. V JAR čelí podezření také z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do konfliktu v Libyi se montuje Turecko, napětí ve východním Středomoří…

15.12.2019 21:59 Aktualizováno Turecko poskytne Libyi veškerou potřebnou pomoc. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil turecký…

Islamisté vraždili mačetami, nejméně 22 mrtvých

15.12.2019 16:58 Nejméně 22 civilistů zabili v noci na dnešek na východě Konga členové islamistických milic…

Neštěstí v dole na zlato: Masa zeminy zavalila horníky, desítky mrtvých

15.12.2019 16:53 Nejméně 30 lidí přišlo o život při sesuvu půdy ve zlatém dole v Kongu. Dá se očekávat, že počet…

Svržený súdánský diktátor Bašír unikl vězení, trest si odpyká jinak

14.12.2019 12:06 Súdánský soud dnes vynesl nad exprezidentem Umarem Bašírem trest dvou let za korupci a praní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama