Krize ve státě Lesotho se vyhrocuje. Premiér obviněný z vraždy poslal do ulic armádu

Premiér jihoafrického státu Lesotho Thomas Thabane vyslal dnes do ulic hlavního města Maseru armádu, informuje zpravodajský server RFI. Ústavní soud v pátek zamítl premiérovo rozhodnutí pozastavit na tři měsíce činnost parlamentu. Kromě toho čelí osmdesátiletý Thabane od roku 2017 obvinění z vraždy své manželky.

Přidejte svůj názor

Tanky, ilustrační fotografie
doporučujeme

V ulicích hlavního města Maseru byly dnes přítomny pěší hlídky vojáků v neprůstřelných vestách i obrněná vozidla. Premiér vyslání armádních složek vysvětlil ve státní televizi potřebou "obnovit mír a pořádek" a uvedl, že donucovací instituce v zemi ohrožují demokracii, píše RFI. Thabane ale neupřesnil, které konkrétně instituce má na mysli.

Na Thabaneho je od roku 2017 vyvíjen tlak, aby rezignoval kvůli podezření z vraždy své manželky Lipolelo Thabanehové, která byla cestou domů zastřelena v autě na předměstí Maseru. Státník letos v únoru nakonec oznámil, že plánuje odstoupit k 31. červenci, jeho oponenti ze strany ABC by si však přáli jeho odchod uspíšit. Thabane v dubnu uložil tajným službám, aby tyto jeho politické rivaly sledovaly a stěžoval si, že jeho protivníci "využívají koronavirové krize a spřádají plány proti vládě".

Svoji chystanou rezignaci vysvětlil nedostatkem energie. Agentura Reuters ale připomíná, že police vyšetřuje možné zapojení jeho současné manželky Maesaiah do vraždy Lipolelo, což by také mohlo souviset s jeho zamýšleným odchodem.

Lesothské království je malý vnitrozemský stát, který ze všech stran obklopuje Jihoafrická republika. Většina jeho území leží ve výšce nad 1800 metry nad mořem, a proto se mu také někdy přezdívá "nebeské království". Dvoumilionové Lesotho je však jednou z nejchudších zemí světa s vysokým počtem HIV pozitivních lidí a pacientů s AIDS. Lesotho je jednou z posledních zemí světa, která do dnešního dne nemá ani jeden potvrzený případ koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhlubší důl světa byl uzavřen, nakazilo se 164 pracovníků

24.05.2020 21:26 Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření…

Afrika už eviduje přes 100 tisíc případů covid-19 a 3100 obětí

22.05.2020 17:47 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe překonal 100.000. Na kontinentu, kde žije 1,3…

Během pandemie přibylo 600 tisíc uprchlíků, výzva OSN nebyla vyslyšena

22.05.2020 13:56 Navzdory výzvě Organizace spojených národů, aby kvůli pandemii zavládl ve světě klid zbraní, uteklo…

OSN oznámila nález těla jednoho z viníků rwandské genocidy

22.05.2020 11:54 Tělo jednoho z nejhledanějších lidí viněných z genocidy ve Rwandě Augustina Bizimany bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy