Kvalita vládnutí se v Africe zhoršuje, index poprvé od roku 2010 klesl

Kvalita vládnutí v Africe se v loňském roce poprvé za celé desetiletí snížila. Uvádí to světové agentury s odkazem na každoroční výzkum Nadace Mo Ibrahima. Ta sestavuje od roku 2007 index kvality vládnutí a správy veřejných věcí v Africe. Index vloni zaznamenal pokles o 0,2 na 48,8 bodů.

Ačkoliv v průměru africké země v posledních letech zaznamenaly zlepšení v oblasti rozvoje lidských zdrojů a ekonomických příležitostí, index v letech 2010 až 2019 klesal v oblastech bezpečnosti a práva a účasti na rozhodování a rovnoprávnosti.

"Nespokojenost a nedůvěra občanů ve vlády roste," uvedl šéf nadace a podnikatel Mo Ibrahim. Podle něj v tom roli má i to, že velkou část afrického obyvatelstva tvoří mladí lidé. "Mladí jsou nároční a vlády jim musí vyhovět," uvedl.

V letech 2010 až 2019 se index zvýšil o 1,2 bodu a pozvolné zlepšování o 0,1 bodu ročně trvalo od roku 2015. Zlepšení hodnocení zaznamenaly země, kde žije přes 60 procent obyvatel Afriky.

The 2020 Ibrahim Index of African Governance #IIAG is out ?New data shows that Africa’s governance performance declines for the first time in a decade.Access key findings & download the report: https://t.co/hZgdf0bvl0Explore the data: https://t.co/MsvpmG1CMS pic.twitter.com/9oU92EwkGS

— Mo Ibrahim Foundation (@Mo_IbrahimFdn) November 16, 2020

Skokanem je Gambie, jejíž skóre se zlepšilo o 9,2 bodů a mezi 54 africkými zemi se umístila na 16. příčce. V desetiletém hodnocení se naopak propadala zmatky zmítaná Libye, a to o 5,5 bodů. Severoafrická země je nyní na 46. příčce.

Nejlepšího hodnocení kvality vlády a správy veřejných věcí dosahují malé ostrovní státy jako Mauricius, Kapverdy nebo Seychely. Na konci hodnocení se nalézají státy, které byly poznamenány vleklými občanskými spory, jako Eritrea, Jižní Súdán nebo Somálsko.

Jak ale upozorňují autoři průzkumu v některých státech nemusí být vývoj jednoznačný ve všech kategoriích. Nejčastěji se africké státy zlepšovaly v kategorii lidských zdrojů, naopak zhoršení byla nejvíce zaznamenávána v oblasti účasti na rozhodování a rovnoprávnosti.

Index se utváří na základě 79 ukazatelů rozdělených do čtyř kategorií a bere v potaz kvantitativní údaje i hodnocení obyvatel.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika válka Gambie Somálsko Eritrea

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy