Liberijský soud vydal zatykač na bývalého českého konzula Sochora

Soud v Libérii v pondělí vydal zatykač na bývalého honorárního konzula ČR v západoafrické zemi Karla Sochora a další dva české občany. Na svém webu to dnes uvádí deník Liberian Observer, který má údajně k dispozici kopii soudního výnosu. Češi mají být stíháni v souvislosti s údajnou zpronevěrou peněz česko-liberijské společnosti MHM EKO.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Sochor, který funkci honorárního konzula zastával do ledna roku 2007, byl v letech 2013 až 2017 ředitelem MHM EKO. Za tu dobu z jejích účtů podle majitelů zmizelo více než pět milionů dolarů (115 milionů Kč) určených na financování jejího provozu. Firma před sedmi lety vznikla jako pobočka pražské společnosti MHM computer za účelem těžby a zpracovávání stavebního kamene, od listopadu 2018 je podle výpisu z databáze českého ministerstva financí v likvidaci.

Na únik peněz si původně stěžovali většinoví majitelé MHM EKO, čeští bratři Pavel a Martin Miloschewští, případ následně převzaly liberijské orgány. Loni v září liberijská policie v rámci kauzy zatkla českého občana Jana Holáska, který podle policie díky falešné plné moci vybral z účtu MHM EKO 317.500 dolarů. Miloschewští podle obžaloby o výběru peněz nevěděli.

Sochor si podle nových obvinění z různých účtů česko-liberijské firmy přisvojil dohromady asi 1,5 milionu dolarů. Zatykač byl podle Liberian Observer vydán také na další dva bývalé představitele MHM EKO Alexe Šrámka a Petra Peška. Obvinění bylo už dříve vzneseno proti tajemníkovi liberijského senátu a vlastníkovi menšinového podílu ve firmě Nanboloru Singbehovi.

Sochor, Šrámek a Pešek mají být podle nového nařízení předvedeni před trestní tribunál v Monrovii. Česká republika ale s Libérií nemá dohodu o vydávání osob k trestnímu stíhání. Podle Liberian Observer Monrovia pravděpodobně požádá české úřady o spolupráci.

České ministerstvo spravedlnosti na dotaz ČTK uvedlo, že se Sochorovým případem zatím nijak nezabývá. "Libérie nás v této kauze nekontaktovala a ani nezaslala žádost o vydání," napsala Lucie Machálková z tiskového oddělení.

Z funkce honorárního konzula Sochora v roce 2007 odvolal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ministerstvo tehdy uvedlo, že spekulace kolem Sochorových aktivit neprospívají dobrému jménu ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama