Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání

V tuniské metropoli dnes pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí, informuje agentura AP. Rozhovory, které navazují na dohodu o trvalém příměří v Libyi z minulého měsíce, mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.

Tunisko
doporučujeme

Šestidenního fóra v tuniském hotelu se účastní 75 libyjských delegátů, kteří zastupují různé politické názory, místní zájmy a sociální vrstvy, informuje AP. Účastníci se zavázali, že nebudou usilovat o funkci v nové přechodné vládě, sdělila agentuře Reuters šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsové.

Diplomatka se domnívá, že nyní nastala nejlepší šance v posledních letech na ukončení zmatků a bojů, které severoafrickou zemi zachvátily. Jak ale upozorňuje agentura Reuters, dřívější opakované pokusy o diplomatické řešení konfliktu se nesetkaly s úspěchem.

Tuniský prezident Kaís Saíd, který se účastnil zahajovacího ceremoniálu, nazval jednání "historickými" a uvedl, že snahou OSN je stanovit jasné kroky a konkrétní data, která by vedly k mírovému řešení libyjského konfliktu.

Podle dohody uzavřené na konci října v Ženevě musí severoafrickou zemi do tří měsíců opustit všichni zahraniční bojovníci. Sporné oblasti mají hlídat nově utvořené společné policejní síly, uvedla dříve Stephanie Williamsová.

O vládu v Libyi kromě mnoha ozbrojených skupin usilovaly dva kabinety; s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Haftarovy síly v dubnu 2019 zahájily ofenzivu na Tripolis, tamní vládě se však podařilo letos v červnu vojenské tažení s tureckou pomocí zastavit. Boje od té doby pod mezinárodním tlakem na obě strany slábly, uvedla dříve agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

26.11.2020 18:51 Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu…

Etiopský premiér oznámil finální fázi ofenzivy v Tigraji. Na útěku je přes…

26.11.2020 14:42 Aktualizováno V severoetiopském regionu Tigraj, kde žije asi šest milionů lidí, dochází palivo, peníze a…

BBC: Napravený terorista může třeba řídit školní autobus

26.11.2020 08:41 Somálské militantní uskupení Šabáb rekrutuje tisíce pěších vojáků, ale i lidi, kteří by pracovali…

Zemřel súdánský expremiér Sádik Mahdí (†84), před pár týdny se nakazil…

26.11.2020 07:33 Po nákaze koronavirem dnes ve Spojených arabských emirátech (SAE) zemřel přední představitel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama