Libyjská stráž zadržela na moři 500 uprchlíků. Po vylodění do nich střílela ostrými

Libyjská pobřežní stráž zachytila za poslední týden ve Středozemním moři nedaleko metropole Tripolisu 493 migrantů. Běžence nabrala při celkem šesti akcích, plavili se na stejném počtu lodí. Agentuře Reuters to v noci na dnešek sdělil mluvčí pobřežní stráže. Zpravodajský web BBC dnes také uvedl, že stráž ve čtvrtek jednoho z migrantů zastřelila, když se po vylodění na břehu pokusil o útěk.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Mezi migranty bylo 28 žen a pět dětí. Utečenci pocházejí ze subsaharské Afriky a arabských a asijských zemí. Úřady všechny odvezly do zadržovacích středisek, které v okolí Tripolisu provozuje vláda premiéra Faíze Sarrádže uznávaná OSN.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) libyjská pobřežní stráž ve čtvrtek střílela ostrými náboji po skupině utečenců, které zachytila na moři a vrátila se s nimi na pevninu. Migranti se snažili utéct, nechtěli se totiž vracet do zadržovacích středisek. Jednoho z nich střelba zasáhla, o několik hodin později svým zraněním podlehl v nemocnici.

Mezinárodní humanitární organizace i OSN dlouhodobě upozorňují na nevhodné životní podmínky v zadržovacích střediscích pro utečence v Libyi. Mnoho migrantů tvrdí, že v nich není k dispozici dost jídla a prostoru a že v nich čelí zneužívání, vydírání, novodobému otroctví a mučení.

"Použití ostré munice proti neozbrojeným civilistům [...] je nepřijatelné za jakýchkoliv okolností a vzbuzuje obavy ohledně bezpečnosti utečenců a humanitárních pracovníků," řekl mluvčí ředitele IOM Leonard Doyle. Organizace podle něj požaduje nezávislé prošetření incidentu.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak libyjská pobřežní stráž, tak Evropská unie, která ji financuje a cvičí. Humanitární organizace však za tento postup EU dlouhodobě kritizují. Samy nechtějí zachráněné utečence na moři do Libye vracet, jelikož ji nepovažují za bezpečnou.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě země, podporovaný samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem, neuznává Sarrádžovu vládu v Tripolisu. Haftar zahájil letos v dubnu na hlavní město ofenzivu. Od té doby zde v bojích podle OSN zemřelo 1093 lidí, 5752 utrpělo zranění a 120.000 muselo opustit své domovy.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 22:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama