Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická nestabilita v této africké zemi povede k větší islamistické radikalizaci. Informuje o tom dnes BBC. Armáda v Mali, kde působí i čeští vojáci, tento týden po devíti měsících provedla druhý převrat kvůli neshodám ohledně složení nové vlády.

Eurozpravy.cz

V Ghaně dnes podle agentury AFP o znepokojivém politickém vývoji a nestabilitě v Mali jednají nejvyšší představitelé západoafrických států.

V africké oblasti Sahel, která je přední linií ve válce proti islámským radikálům, má Francie kolem 5100 vojáků. Francouzská armáda podporuje od roku 2013 síly v Mali, Mauritánii, Nigeru, Burkině Faso a Čadu v bojích proti radikálům v regionu.

Macron listu Journal du Dimanche řekl, že informoval regionální vůdce, že Francie nepodporuje země, kde neexistuje demokratická legitimita nebo přechod k ní a že Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Francie celá desetiletí poskytuje vojenskou podporu vůdcům svých bývalých kolonií v Africe a často vysílá vojáky nebo podniká vzdušné útoky proti ozbrojeným rebelům.

Ústavní soud v Mali v pátek jmenoval prozatímním prezidentem velitele vojenské junty a dosavadního viceprezidenta Assima Goitu. Bývalý velitel speciálních sil nechal tento týden zatknout prezidenta a premiéra, a uskutečnil tak v zemi druhý státní převrat za posledních devět měsíců.

V Mali od roku 2014 působí rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do 60 českých vojáků. Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA).

O nestabilitě v Mali svědčí i dnešní útok na policejní kontrolní stanoviště na jihu země. Zemřelo při něm pět lidí včetně jednoho policisty a čtyř civilistů. Podle agentury AFP, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních služeb, útočili u města Bougouni brzy ráno neznámí ozbrojenci, patrně radikální islamisté. Na jihu Mali přitom takové útoky nebývají tak časté jako v jiných částech. Nejmenovaný místní politik útok potvrdil a upřesnil, že jeho cílem byla smíšená hlídka policistů a lesníků na důležité dopravní ose mezi Mali a Pobřežím slonoviny.

Témata: EZ

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje