Malijská armáda a zahraniční síly při operaci zabily 50 civilistů

Malijská armáda a "zahraniční jednotky" blíže neurčené národnosti během jedné operace 19. dubna v Mali zabily nejméně 50 civilistů a zatkly přes 500 lidí, uvedla dnes mise Spojených národů MINUSMA ve své čtvrtletní zprávě o porušování lidských práv. Tato jedna operace představuje více než polovinu z celkem 96 civilních obětí v Mali za druhé letošní čtvrtletí, cituje ze zprávy agentura AFP.

Konvoj OSN

Údajný masakr se stal v den trhu v obci Hombori v centrálním Mali poté, co malijský vojenský konvoj narazil na improvizované výbušné zařízení. Malijští vojáci "doprovázení zahraničním vojenským personálem v této lokalitě provedli vojenskou čistku, při níž bylo zabito nejméně 50 civilistů (včetně jedné ženy a jednoho dítěte) a více než 500 dalších osob bylo zatčeno", uvedla mise MINUSMA.

Zpráva neuvádí žádné podrobnosti o národnosti doprovázejících vojáků, ale několik západních zemí obvinilo malijskou vládní juntu, že využívá služeb ruských žoldnéřů z tzv. Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Paříž kvůli rozkolu ze země po devíti letech stáhla své vojáky, stejný krok zvažuje i Německo a o stažení mluví i další země. Junta obvinění odmítá, v zemi jsou podle ní jen ruští armádní instruktoři.

Dnes zveřejněná zpráva dala za pravdu Francii také ve sporu o video zobrazující, jak vojáci zasypávají desítky těl poblíž základny Gossi. Podle Paříže šlo o ruské žoldnéře, kteří chtěli Francii přičíst zodpovědnost za smrt civilistů a video vzniklo až po odchodu francouzských vojáků ze základny. Podle malijské vojenské vlády není video pravé a má za cíl očernit Bamako.

Zpráva MINUSMA uvedla, že mise zahájila vlastní vyšetřování incidentu. Podle jeho závěrů byla těla do Gossi převezena 20. dubna, den po předání základny Malijcům, a jedná se o oběti z Hombori, píše AFP.

Témata: Mali | OSN | EuroZprávy.cz

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Armáda v Burkině Faso svrhla prezidenta. Země se po převratu kompletně…

01.10.2022 08:15 Aktualizováno V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž…

V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly

27.09.2022 09:43 V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly, z toho 18 se potvrdilo a zbylých 18 je…

Utonulo nejméně 71 lidí z lodi s uprchlíky, která vyplula z Libanonu

23.09.2022 12:37 Aktualizováno U syrského pobřeží utonulo nejméně 71 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy.…

Související:

Právě se děje

reklama