Marocká novinářka si má kvůli údajné interrupci odsedět rok

Marocký soud dnes poslal na rok do vězení novinářku Hadžar Rajsúníovou obviněnou z toho, že otěhotněla mimo manželský svazek a podstoupila nelegální interrupci. Osmadvacetiletá žena, která je ve vězení od 31. srpna, podstoupení zákroku odmítá. Navíc uvedla, že se svým súdánským partnerem jsou manželé. Případ vyvolal velkou pozornost jak mezi novináři tak i mezi lidskoprávními organizacemi, napsala agentura AP. Právníci držené novinářky již uvedli, že se odvolají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Maroko
doporučujeme

Soud poslal na rok do vězení i partnera marocké novinářky. Lékař obviněný z provedení interrupce dostal dva roky vězení a další dva roky po propuštění nesmí provozovat svou lékařskou praxi.

Jak Rajsúníová uvedla, během zadržení se jí při výslechu vyptávali zejména na její práci novinářky, na její kolegy v deníku Achbár al-Júm a členy rodiny. Zatčení novinářky vyvolalo po celé zemi vlnu protestů za legalizaci interrupcí. Mnoho z demonstrantů případ Rajsúníové označilo za "velkou ránu" pro pokrok v oblasti ženských práv v Maroku. Ještě před dnešním verdiktem soud v Rabatu dvakrát zamítl žádost o dočasné propuštění novinářky.

Interrupce, stejně jako předmanželský sex jsou v Maroku nelegální. Rajsúníová ale tvrdí, že kliniku navštívila kvůli "urgentnímu zákroku", konkrétně vnitřnímu krvácení, nikoli kvůli interrupci. To potvrdila i její gynekoložka.

Deník Achbár al-Júm, pro který pracuje, je kritický k vedení země. Rodina marocké novinářky již obvinila úřady, že její zadržení je politicky motivované. Organizace Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění vězněné ženy.

Oficiální statistiky neexistují, ale odhaduje se, že denně se v Maroku tajně provede 600 až 800 interrupcí, někdy v katastrofálních hygienických podmínkách. Nechtěná těhotenství spolu s fenoménem svobodných matek vedou k opouštění dětí. Nevládní organizace tvrdí, že denně je v Maroku opuštěno až 150 dětí. Ty narozené mimo manželství jsou z hlediska zákona nelegitimní.

Jak uvedla agentura AFP, v Maroku loni stanuly před soudem tisíce lidí kvůli předmanželskému sexu, 170 osob kvůli homosexualitě a 73 osob kvůli podstoupení nelegální interrupce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčíř za mřížemi trpí? Česká diplomacie poslala do věznice v JAR kontrolu

15.10.2019 07:32 Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých…

Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku

14.10.2019 18:51 Tuniská volební komise v pondělí potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní…

Zástupci armád USA a Ruska řešili konflikt v Sýrii

14.10.2019 18:24 Náčelníci generálních štábů Ruska a Spojených států dnes spolu telefonicky hovořili "o otázkách…

Islamista zaútočil na severu Tuniska. Ubodal Francouze a zranil vojáka

14.10.2019 16:48 Útočník dnes na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama