Marocká novinářka si má kvůli údajné interrupci odsedět rok

Marocký soud dnes poslal na rok do vězení novinářku Hadžar Rajsúníovou obviněnou z toho, že otěhotněla mimo manželský svazek a podstoupila nelegální interrupci. Osmadvacetiletá žena, která je ve vězení od 31. srpna, podstoupení zákroku odmítá. Navíc uvedla, že se svým súdánským partnerem jsou manželé. Případ vyvolal velkou pozornost jak mezi novináři tak i mezi lidskoprávními organizacemi, napsala agentura AP. Právníci držené novinářky již uvedli, že se odvolají.

Maroko
doporučujeme

Soud poslal na rok do vězení i partnera marocké novinářky. Lékař obviněný z provedení interrupce dostal dva roky vězení a další dva roky po propuštění nesmí provozovat svou lékařskou praxi.

Jak Rajsúníová uvedla, během zadržení se jí při výslechu vyptávali zejména na její práci novinářky, na její kolegy v deníku Achbár al-Júm a členy rodiny. Zatčení novinářky vyvolalo po celé zemi vlnu protestů za legalizaci interrupcí. Mnoho z demonstrantů případ Rajsúníové označilo za "velkou ránu" pro pokrok v oblasti ženských práv v Maroku. Ještě před dnešním verdiktem soud v Rabatu dvakrát zamítl žádost o dočasné propuštění novinářky.

Interrupce, stejně jako předmanželský sex jsou v Maroku nelegální. Rajsúníová ale tvrdí, že kliniku navštívila kvůli "urgentnímu zákroku", konkrétně vnitřnímu krvácení, nikoli kvůli interrupci. To potvrdila i její gynekoložka.

Deník Achbár al-Júm, pro který pracuje, je kritický k vedení země. Rodina marocké novinářky již obvinila úřady, že její zadržení je politicky motivované. Organizace Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění vězněné ženy.

Oficiální statistiky neexistují, ale odhaduje se, že denně se v Maroku tajně provede 600 až 800 interrupcí, někdy v katastrofálních hygienických podmínkách. Nechtěná těhotenství spolu s fenoménem svobodných matek vedou k opouštění dětí. Nevládní organizace tvrdí, že denně je v Maroku opuštěno až 150 dětí. Ty narozené mimo manželství jsou z hlediska zákona nelegitimní.

Jak uvedla agentura AFP, v Maroku loni stanuly před soudem tisíce lidí kvůli předmanželskému sexu, 170 osob kvůli homosexualitě a 73 osob kvůli podstoupení nelegální interrupce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právníci OSN vyzývají Nigérii, aby nepopravila zpěváka kvůli "rouhačské…

28.09.2020 18:26 Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který…

U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

25.09.2020 20:02 Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského…

Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera do UNESCO, dá přednost ropě

24.09.2020 14:08 Čad stáhl svou žádost o zařazení Čadského jezera na seznam světového dědictví UNESCO. Země se totiž…

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama