Maršál Haftar útočí na přístav v Tripolisu, evakuovány tisíce velbloudů

Libyjské úřady musely kvůli útoku na přístav v metropoli Tripolis evakuovat nejen lodě, ale i 3000 velbloudů, které v Austrálii koupil libyjský obchodník. Početná stáda zvířat při hledání vody a potravy v suchem a rozsáhlými požáry postižené Austrálii představují hrozbu pro obyvatele a tamní vláda je proto levně prodává, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Severní Afrika
doporučujeme

Na tripoliský přístav kontrolovaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou tento týden zaútočily jednotky polního maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ země a s tripoliským kabinetem soupeří o moc. Tripoliské úřady kvůli tomu evakuovaly z přístavu všechny lodě, včetně tankerů.

Z přístavu se navíc dle Reuters museli po svých vydat i velbloudi, které čekala zhruba 45 kilometrů dlouhá cesta k majiteli do města Závíja. Během dlouhého pochodu se ztratilo 125 zvířat, které na předměstí Tripolisu ukradli členové ozbrojené skupiny. Policie kvůli několikatisícovému stádu musela dočasně uzavřít některé cesty.

Velbloudy, jejichž maso je v Libyi oblíbenou pochoutkou, by za normálních okolností k obchodníkovi převezly nákladní vozy, nicméně nedostatek paliva ve válkou zasažené zemi tuto možnost vyloučil.

Pohled na nekonečný zástup velbloudů pobavil některé místní. Posmívali se vládě, že kvůli nedostatku paliva dovezla do země velbloudy jako náhradu za motorizovanou dopravu.

Austrálii, která je zemí s největší populací divokých velbloudů na světě, přítomnost těchto sudokopytníků působí problémy. Zvířata původně na kontinentu nežila, dostala se tam až společně s osadníky v 19. století. V suchém podnebí vnitrozemské Austrálie se velbloudi bez přirozeného nepřítele rychle rozmnožili a dnes jsou považováni za škůdce, kteří ničí původní flóru a faunu.

Během vlny sucha v uplynulých měsících velbloudi v Austrálii při hledání vody ničili pozemky i domy, další kvůli žízni hynuli a jejich mršiny znečišťovaly cenné vodní zdroje.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zpomalit šíření viru

26.03.2020 20:06 Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zbrzdit šíření koronaviru, čas na zavedení nutných kroků…

V Africe je přes 2400 případů koronaviru. Kongo izoluje metropoli, JAR…

25.03.2020 16:50 Aktualizováno První případy koronaviru na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau. Afrických zemí, které…

Súdánský ministr obrany zemřel při mírových jednáních

25.03.2020 14:04 Súdánský ministr obrany generál Džamál Addín Umar dnes zemřel v hlavním městě sousedního Jižní…

Povstalci z Boko Haram zabili téměř 100 vojáků v Čadu

25.03.2020 07:43 Nejméně 92 čadských vojáků přišlo o život při útoku islamistů z radikálního uskupení Boko Haram,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama