Mise Barkhane: Francouzští vojáci v Mali zneškodnili 50 islamistů

Členové francouzské mise Barkhane v uplynulých dnech zneškodnili v centrální části Mali kolem 50 islámských radikálů. S odvoláním na prohlášení generálního štábu francouzské armády o tom dnes informovala agentura AFP. Mali se podobně jako další země v subsaharské oblasti Sahel potýká s rostoucí intenzitou útoků islamistických buněk, Francie má v oblasti přes 4000 vojáků.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda Francie
doporučujeme

Úspěšné operace, které se zaměřují na džihádisty, neoznamují Francouzi tento měsíc poprvé. V prvním únorovém týdnu příslušníci Barkhane podle médií "vyřadili z boje" tři desítky ozbrojenců. Na konci loňského roku pak francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil o 33 zneškodněných teroristech.

Nové prohlášení se týká operací provedených mezi 9. a 17. únorem v okolí města Mopti. Podle AFP a serveru thedefensepost.com vedly k "neutralizaci padesátky" islamistů. Francouzská armáda opět neuvedla přesné počty zabitých, zraněných či zajatých, místo konkrétních sdělení používá vždy souhrnná označení "neutralizace" nebo "vyřazení z boje".

Výsledkem nových operací bylo také zničení desítek motocyklů a dvou vozidel, jakož i zabavení zbraní a elektroniky, uvedl generální štáb. Součástí úsilí byly i letecké údery, do akce byly nasazeny také bojové vrtulníky.

Armáda oznámila, že první z operací přinesla mimo jiné zneškodnění jednoho z lídrů "EIGS", což je francouzská zkratka pro jednu z afrických odnoží takzvaného Islámského státu (IS), kterou Paříž bere jako svého hlavního nepřítele v Sahelu.

Mise Barkhane podporuje místní armády od roku 2014, bezpečnostní situace v regionu se však v posledních letech nezlepšuje. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita tento měsíc prohlásil, že "počet mrtvých v Sahelu exponenciálně roste". Kromě útoků islamistů, kteří například o víkendu na severu Burkiny Faso zabili 24 lidí, sužuje místní obyvatele také etnicky motivované násilí.

Francouzské jednotky podle AFP od prosince vystupňovaly své aktivity v centrálním Mali, Paříž ovšem ohlásila také zvýšené úsilí v oblasti, kde se potkávají hranice Mali, Burkiny Faso a Nigeru. Kontingent mise Barkhane má do konce měsíce narůst na 5100 vojáků z dosavadních 4500. Její působení nepřináší oběti pouze na straně džihádistů: Na podzim si srážka dvou francouzských vrtulníků vyžádala 13 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Afrika kvůli koronaviru hlásí potíže s přepravou zboží a pomoci

03.04.2020 19:26 Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní…

JAR zatím bojuje s koronavirem úspěšně, policie ale sklouzla k brutalitě

03.04.2020 14:02 Jihoafričané mají za sebou první týden přísného celonárodního omezení pohybu vyhlášeného kvůli…

COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence,…

03.04.2020 08:35 Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy