Mohutná exploze. Islamisté zaútočili nedaleko somálského parlamentu

Nejméně čtyři lidé zemřeli a dalších více než deset jich utrpělo zranění při výbuchu nálože umístěné v autě u bezpečnostního kontrolního stanoviště nedaleko sídla somálského parlamentu v metropoli Mogadišo. S odkazem na vyjádření místní policie o tom informovala agentura AFP. K útoku se přihlásili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb napojeného na teroristickou síť Al-Káida.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Terorismus
doporučujeme

"Nálož byla umístěná v autě. Bezpečnostní síly se domnívají, že jelikož se mu nepodařilo dostat se přes silniční zátaras, odpálil atentátník nálož tam," řekl agentuře AFP jeden z místních policistů. "V době výbuchu čekala ve frontě na bezpečnostní kontrolu u stanoviště i další vozidla," dodal.

K nebi se podle svědků po výbuchu vznesl oblak černého kouře a exploze byla slyšitelná několik kilometrů daleko. Následně se ozvala i střelba, úřady však zatím nepotvrdily informace o případné přestřelce mezi bezpečnostními složkami a útočníky.

Milice Šabáb často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády. V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů.

I přes snahy somálských i mezinárodních sil o poražení islamistů se hnutí Šabáb podařilo na konci loňského roku provést v Mogadišu jeden z nejhorších útoků za poslední roky, při němž zemřelo nejméně 83 lidí. V neděli milice rovněž zaútočily na americko-keňskou základnu na jihovýchodě Keni u hranic se Somálskem a zabily tři Američany. Spojené státy následně oznámily, že v reakci na útok vyšlou do země více svých vojáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

19.01.2020 21:46 Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala…

Při střetech v Libanonu bylo zraněno na 400 lidí

19.01.2020 12:08 Při střetech protivládních demonstrantů s libanonskou policií, které se odehrály v sobotu večer v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama