Muslimští radikálové povraždili loni v Mali přes 450 civilistů

Muslimští radikálové a etnické ozbrojené skupiny zabili loni v centrální oblasti Mali více než 450 civilistů. Rok 2019 tak byl, pokud jde o počet obětí, nejhorším obdobím od začátku nynější krize v Mali v roce 2012. Podle agentury AP to uvedla organizace Human Rights Watch (HRW) ve své dnes zveřejněné zprávě.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bamako, Mali
doporučujeme

Ozbrojenci dokonce začali hledat oběti ve veřejných dopravních prostředcích, aby je pak kvůli jejich etnické příslušnosti zabili, upozornila HRW. Džihádisté podle organizace tímto způsobem ještě více stupňují napětí mezi etnickými skupinami, které v minulosti vedle sebe dlouho žily v relativním míru.

Muslimské extremistické skupiny podle agentury AP do svých řad získávají muže z etnické skupiny Fulbů. Na druhé straně jsou rychle zformované ozbrojené skupiny Dogonů považovány za spojence maliské armády při jejím tažení proti džihádistům.

Ze 456 zabitých civilistů, které zdokumentovala HRW, bylo 116 přímo spojováno s muslimskými extremisty. Zbylých 340 mrtvých se stalo obětí násilí mezi komunitami, které páchají ozbrojené skupiny vytvořené podle etnické příslušnosti. Skutečný počet obětí tohoto násilí ale není znám.

"Ozbrojené skupiny zabíjejí, mrzačí a terorizují komunity v celém centrálním Mali a zjevně přitom nemají žádné obavy, že by se kvůli tomu musely zodpovídat," řekla podle AP Corinne Dufkaová, ředitelka HRW pro oblast západní Afriky. "Počet lidských obětí neustále roste, protože smrtící cyklus násilí a pomsty pokračuje," dodala.

Svědci vyšetřovatelům vylíčili například případ, kdy džihádisté loni na kontrolním stanovišti nedaleko města Sévaré zastavili dvě vozidla veřejné hromadné dopravy, kterými se lidé vraceli z nedalekého tržiště. Ozbrojenci pak vytáhli ven 11 dogonských mužů. Později bylo sedm z nich nalezeno s prostřelenou hlavou, zbylí čtyři se dosud nenašli.

Džihádisté v roce 2013 ztratili kontrolu nad oblastmi na severu Mali v důsledku vojenské operace pod vedením Francie. Vzbouřenci se ale přeskupili a v následujících dvou letech se mnohým z nich podařilo proniknout víc na jih, kde začali do svých řad verbovat Fulby.

Maliské soudy loni usvědčily a odsoudily 45 lidí v souvislosti s některými menšími útoky, uvedla Human Right Watch. "Pozornost soudců se však musí ještě upřít na mocné vůdce ozbrojených skupin, kteří jsou zodpovědní za nejhorší ukrutnosti," zdůraznila organizace.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Súdánu policie slzným plynem rozehnala demonstraci v Chartúmu

20.02.2020 20:39 Súdánská policie dnes slzným plynem zasáhla proti stovkám demonstrantů, kteří se shromáždili v…

Niger čelí humanitární krizi. Tři miliony lidí potřebují pomoc, upozornil…

20.02.2020 07:53 Téměř tři miliony lidí v Nigeru, z nich více než polovina jsou děti, potřebují pomoc mezinárodního…

Případ nákazy koronavirem v Africe se nepotvrdil

19.02.2020 13:52 U cizince v Egyptě považovaného za prvního nakaženého novým typem koronaviru v Africe se onemocnění…

Strategický význam Džibutska stoupá, ČR se pokouší navázat vojenské…

18.02.2020 17:22 Česká republika se pokouší navázat vojenské kontakty s Džibutskem, africkým státem plným základen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama