Na jihu Afriky hrozí 45 milionům lidí hladomor

Kvůli rekordnímu suchu hrozí v příštích měsících nedostatek potravin 45 milionům lidí na jihu Afriky. V dnešním vyjádření to uvedl Světový potravinový program (WFP), který je jednou z agentur OSN. Některé země v regionu budou podle jeho zástupců v budoucnu jedny z nejvíce postižených klimatickými změnami.

"Máme co do činění s největším suchem za 35 let v centrální části a na západě jižní Afriky," uvedla Margaret Maluová, ředitelka WFP pro tento region. Za posledních pět let zaznamenala jižní Afrika jen jeden rok normálních srážek. Dlouhotrvající sucho, cyklony a záplavy poničily podle WFP sklizně v mnoha zemích regionu.

Momentálně trpí nedostatkem potravy přes 11 milionů lidí v devíti zemích regionu (Angola, Svazijsko, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Namibie, Mozambik, Zambie a Zimbabwe). Situace se má však ještě zhoršit a v příštích měsících budou potřebovat potravinovou pomoc další desítky milionů lidí.

"Musíme reagovat na naléhavé výživové potřeby milionů lidí, ale také investovat, abychom uvedli do chodu opatření, jež zvýší odolnost vůči suchu, záplavám a stále častějším a silnějším bouřím," uvedla Maluová.

Mozambik, který je jednou ze zemí ohroženou nedostatkem potravin, letos zasáhly krátce po sobě dvě tropické cyklony Idai a Kenneth. Zabily stovky lidí a způsobily závratné škody v infrastruktuře a zemědělství.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika hladomor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy