Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na katastrofu, jež teď ničí Indii. Tyto země přitom čelí podobným rizikům - mají velké množství obyvatel, kteří často nedodržují opatření proti šíření viru, a křehký zdravotnický systém, píše agentura AP.

Eurozpravy.cz

V egyptském governorátu Suhág, který se táhne podél řeky Nil, jsou nemocnice zaplavené pacienty s nemocí covid-19. Oblast je jedním z ohnisek třetí vlny epidemie v Egyptě a experti varují, že by se místní zdravotnický systém mohl zhroutit. "Odhaduji, že v Suhágu není rodina, kde by neměli nějaký případ koronaviru," říká Mahmúd Fahmí Mansúr, šéf místního svazu lékařů.

Egyptská vláda po dlouhém zdráhání ve středu oznámila nejpřísnější omezení za poslední měsíce. Kavárny, restaurace, obchody a nákupní střediska musí zavírat ve 21 hodin, zakázána byla velká shromáždění. Parky a pláže nebudou o muslimském svátku íd al-fitr, který přichází po skončení postního měsíce ramadánu, přístupné.

Egypt přitom zdaleka není jediný, kde počet infekcí stoupá. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že za poslední dva týdny bylo ve světě zaznamenáno víc případů než za prvních šest měsíců pandemie. Většina nových nákaz připadá na Indii a Brazílii, složitá situace ale vládne i ve spoustě dalších zemí světa, dodal šéf WHO.

Indie byla zasažena ničivou vlnou epidemie krátce poté, co se její premiér Naréndra Módí chlubil, že se zemi podařilo nemoc porazit. Během března a dubna se počet nových případů a úmrtí ztřicetinásobil. Nemocnice nezvládají nápor pacientů, chybějí lůžka i kyslík.

Bohatší země, kde očkování postupuje rychlým tempem, koronavirová opatření teď postupně uvolňují. V zemích, kde je vakcinace pomalá či minimální, jsou vyhlídky pochmurnější. V 82milionovém Turecku od začátku března rostl počet případů tak, až v jednom dni dosáhl rekordních více než 60.000. Vláda 29. dubna vyhlásila třítýdenní lockdown, řadě sektorů ale udělila výjimku, takže miliony lidí nadále chodí do práce. Bilance klesla, ale lékařští experti žádají, aby byly všechny služby s výjimkou těch nejnutnějších uzavřeny na dalších 28 dní.

V Egyptě, který má 100 milionů obyvatel, registrují nyní více než 1000 nových případů za den, podle expertů je ale tento údaj silně podhodnocený. Jakých rozměrů může epidemie v zemi, kde většina lidí žije v hustě obydlených městech podél Nilu, dosáhnout, je těžké odhadovat.

Mustafá Sálim, který pracuje v Suhágu jako právník, uvedl, že mu volají desítky zoufalých lidí, kteří shánějí plicní ventilátory či lůžka na jednotkách intenzivní péče.

Když minulý měsíc onemocněl 50letý farmář Ismáíl Abdalláh, rodina ho urychleně převezla na kliniku, kde bez testování stanovili jeho diagnózu - zápal plic. O dva dny později začal mít otec sedmí dětí potíže s dýcháním. Nemocnice potvrdila, že se nakazil koronavirem, a rodina se snažila zajistit mu lůžko na JIP. V neplaceném křídle nemocnice žádná místa nebyla, tak příbuzní sháněli lůžko v placeném křídle. Po dvou týdnech Abdalláh zemřel.

Podle zdravotnických představitelů stojí za novou vlnou epidemie ignorování preventivních opatření. Nošení roušek a společenské odstupy se v Egyptě dodržují zřídka. Dál jsou pořádány svatby a pohřby a na tržištích se tlačí davy lidí. V historickém centru Káhiry se po celý postní měsíc ramadán společně modlí věřící.

Také v hustě osídleném palestinském Pásmu Gazy, kde žijí dva miliony lidí, rychle roste počet případů nákazy koronavirem. V březnu a dubnu přesahovaly přírůstky 1000 případů za den, což je číslo, jehož Pásmo Gazy dříve dosahovalo za týden. Nemocnice v Pásmu Gazy jsou na hranici svých možností, varovala tento týden mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

Hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne, nechalo na začátku ramadánu uzavřít mešity a restaurace a vyhlásilo noční zákaz vycházení, na posledních deset dní postního měsíce ale tato omezení zrušilo.

Představitelé v Jihoafrické republice, která má zdaleka nejvíc případů a úmrtí na africkém kontinentu, varovali před novou vlnou nákazy s blížící se zimou na jižní polokouli. S třetí vlnou epidemie se potýká také Pákistán, kde - podobně jako v Indii - vláda zatím váhá s vyhlášením přísné uzávěry. Přírůstky se ve 200milionovém Pákistánu zatím pohybují kolem 6000 nakažených denně; v Indii s více než 1,3 miliardy lidí přibylo za posledních 24 hodin 414.188 infekcí.

Témata: EZ

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje