Nigérie nechce znovu otevřít náboženské školy na severu

Nigerijské úřady se několik let marně snažily zavřít muslimské náboženské školy na severu země. Bránili se proti tomu místní lidé i náboženští představitelé. Letos musely být madrasy zavřeny kvůli koronaviru a 19 nigerijských států oznámilo, že tyto školy, na kterých se vyučuje korán, už znovu otevřeny nebudou. Uvedla to agentura AFP.

Ilustrační foto

"Chceme tento systém zakázat a přejeme si, aby všechny děti žily u svých rodičů," řekl guvernér státu Kano Nasir Ahmad El-Rufai.

Madrasy v tomto nejlidnatějším severonigerijském státě vyučovaly podle odhadů OSN zhruba 1,5 milionu dětí. Náboženští vůdci si myslí, že uzavření škol v Kanu odsoudí až tři miliony dětí k žebrotě, pokud chtějí přežít. V dalších státech na severu tak skončí desítky milionů dalších.

Rodiče do těchto škol posílají děti, které dosáhnou šesti let. Školné se neplatí, ale děti si samy musejí zajistit stravu i oblečení. Často spí ve špíně na zemi na modlitebních kobercích. Nigerijské úřady tyto madrasy nijak nekontrolují. Loni v Nigérii vyvolal pozdvižení objev "nápravných" zařízení pro děti či mladistvé toxikomany a psychicky nemocné, které rodiny do těchto zařízení poslaly k "vyléčení".

V jazyce nigerijských muslimských Hausů, kteří obývají sever, se "žáci těchto zařízení nazývají almajaris. Někteří byli nalezeni spoutaní řetězy, podvyživení a vystavení nelidskému zacházení. Asi desítka institucí byla uzavřena, ale je jich mnohem víc a je obtížné je najít.

"Pandemie covidu-19 nám dává možnost zaregistrovat almajaris, otestovat je a vrátit je do rodin," řekl guvernér Kana. Přislíbil, že se domů vrátí 250.000 dětí, ale po třech měsících, jež uplynuly od první uzávěry, se jich do vesnic vrátilo teprve 1500.

Muslimští duchovní, kteří mají v této části Nigérie velký vliv na obyvatelstvo i politiku, proti postupu úřadů ostře protestovali, protože to podle nich "zničí tradiční systém výuky koránu". V této části Nigérie platí islámský zákon šaría. "Není možné zrušit po staletí fungující systém," říká ředitel jedné ze škol v Kanu Jibril Salihu. Odejít nechtějí ani tamní žáci. Dvacetiletý Awwalu Abdullahi se v jeho škole pět let učí číst a psát a porozumět koránu.

"To vládní rozhodnutí je k nám nespravedlivé. Jestliže se vrátíme domů, rozšíříme řady svých negramotných kamarádů," řekl.

Systém je podle ředitele jedné místní nevládní organizace Yusufa Hassana nutné reformovat, ale ne zakázat. "Návrat těch chlapců do jejich rodin nic nezmění, tam u nich žádné školy nejsou," řekl.

Nigerijské školství je několik desetiletí na okraji zájmu státu a nyní se zcela zhroutilo. Přitom zejména na severu obyvatel rychle přibývá a většina lidí tam žije pod hranicí bídy.

Podle odhadů nechodí v Nigérii do školy 10,5 milionu dětí ve věku od pěti do čtrnácti let. Sociolog Saminu Dala řekl, že ty, které do školy chodí, vyučují v přeplněných třídách často nekvalifikovaní učitelé. "Oficiální školství je v rozkladu," řekl. Dokud školství nedokáže zajistit výuku desítkám milionů dětí, bude podle něj koranických škol stále přibývat.

Z Afriky se ozývá kritika Západu kvůli hromadění vakcín

09.09.2021 14:30 Bohaté země by měly raději poslat vakcíny do Afriky a pomoci jí bojovat proti covidu-19, a ne je…

U Káhiry se zřítil obytný dům, několik lidí zemřelo

09.09.2021 10:07 U Káhiry se zřítil čtyřpatrový obytný dům a v jeho troskách zemřeli nejméně tři lidé. Vyprošťovací…

Na severovýchodě Konga úřady ohlásily epidemii meningitidy

08.09.2021 11:02 Kongo ohlásilo na severovýchodě země epidemii meningitidy. Informovala o tom dnes Světová…

Ozbrojenci s mačetami v Kongu zabili nejméně 30 vesničanů, včetně dětí

06.09.2021 19:16 Bojovníci ozbrojení mačetami, holemi a palicemi ve východním Kongu zabili nejméně 30 vesničanů. S…

Převrat v Guineji: Armáda svrhla prezidenta Condého

06.09.2021 13:20 Guinea dnes po nedělním sesazení prezidenta Alphy Condého otevřela znovu vzdušné i pozemní hranice…

Jihoafrický prezident Zuma byl podmínečně propuštěn ze zdravotních důvodů

05.09.2021 17:55 Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma, který byl od 8. července uvězněn za pohrdání justicí, byl…

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

03.09.2021 20:38 Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko…

Španělé zmařili pokus 350 uprchlíků dostat se do enklávy Melilla

28.08.2021 16:35 Do španělské enklávy Melilla v Africe se dnes ráno pokusilo dostat 350 uprchlíků. Informoval o tom…

Německo poskytne 70 milionů dávek proticovidových vakcín Africe

28.08.2021 01:18 Německo tento rok poskytne africkým zemím až 70 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Řekla to v…

Očkování v Africe zrychlilo, vakcínu ale dostalo jen pár procent obyvatel

26.08.2021 16:54 empo očkování proti covidu-19 v afrických zemích se minulý týden výrazně zvýšilo. Řekla to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama