Nigérie nechce znovu otevřít náboženské školy na severu

Nigerijské úřady se několik let marně snažily zavřít muslimské náboženské školy na severu země. Bránili se proti tomu místní lidé i náboženští představitelé. Letos musely být madrasy zavřeny kvůli koronaviru a 19 nigerijských států oznámilo, že tyto školy, na kterých se vyučuje korán, už znovu otevřeny nebudou. Uvedla to agentura AFP.

"Chceme tento systém zakázat a přejeme si, aby všechny děti žily u svých rodičů," řekl guvernér státu Kano Nasir Ahmad El-Rufai.

Madrasy v tomto nejlidnatějším severonigerijském státě vyučovaly podle odhadů OSN zhruba 1,5 milionu dětí. Náboženští vůdci si myslí, že uzavření škol v Kanu odsoudí až tři miliony dětí k žebrotě, pokud chtějí přežít. V dalších státech na severu tak skončí desítky milionů dalších.

Rodiče do těchto škol posílají děti, které dosáhnou šesti let. Školné se neplatí, ale děti si samy musejí zajistit stravu i oblečení. Často spí ve špíně na zemi na modlitebních kobercích. Nigerijské úřady tyto madrasy nijak nekontrolují. Loni v Nigérii vyvolal pozdvižení objev "nápravných" zařízení pro děti či mladistvé toxikomany a psychicky nemocné, které rodiny do těchto zařízení poslaly k "vyléčení".

V jazyce nigerijských muslimských Hausů, kteří obývají sever, se "žáci těchto zařízení nazývají almajaris. Někteří byli nalezeni spoutaní řetězy, podvyživení a vystavení nelidskému zacházení. Asi desítka institucí byla uzavřena, ale je jich mnohem víc a je obtížné je najít.

"Pandemie covidu-19 nám dává možnost zaregistrovat almajaris, otestovat je a vrátit je do rodin," řekl guvernér Kana. Přislíbil, že se domů vrátí 250.000 dětí, ale po třech měsících, jež uplynuly od první uzávěry, se jich do vesnic vrátilo teprve 1500.

Muslimští duchovní, kteří mají v této části Nigérie velký vliv na obyvatelstvo i politiku, proti postupu úřadů ostře protestovali, protože to podle nich "zničí tradiční systém výuky koránu". V této části Nigérie platí islámský zákon šaría. "Není možné zrušit po staletí fungující systém," říká ředitel jedné ze škol v Kanu Jibril Salihu. Odejít nechtějí ani tamní žáci. Dvacetiletý Awwalu Abdullahi se v jeho škole pět let učí číst a psát a porozumět koránu.

"To vládní rozhodnutí je k nám nespravedlivé. Jestliže se vrátíme domů, rozšíříme řady svých negramotných kamarádů," řekl.

Systém je podle ředitele jedné místní nevládní organizace Yusufa Hassana nutné reformovat, ale ne zakázat. "Návrat těch chlapců do jejich rodin nic nezmění, tam u nich žádné školy nejsou," řekl.

Nigerijské školství je několik desetiletí na okraji zájmu státu a nyní se zcela zhroutilo. Přitom zejména na severu obyvatel rychle přibývá a většina lidí tam žije pod hranicí bídy.

Podle odhadů nechodí v Nigérii do školy 10,5 milionu dětí ve věku od pěti do čtrnácti let. Sociolog Saminu Dala řekl, že ty, které do školy chodí, vyučují v přeplněných třídách často nekvalifikovaní učitelé. "Oficiální školství je v rozkladu," řekl. Dokud školství nedokáže zajistit výuku desítkám milionů dětí, bude podle něj koranických škol stále přibývat.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie Školství

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy