Obrovská humanitární krize: Z Etiopie uprchlo kvůli bojům už přes 27 tisíc lidí, tvrdí UNHCR

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27.000 lidí. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle něj se v regionu na severu země, která je po Nigérii druhým nejlidnatějším africkým státem, odehrává kvůli dvoutýdenním bojům obrovská humanitární krize. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se obává hromadného vysídlení obyvatel.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"UHNCR je v pohotovosti, aby mohl v Tigraji poskytnout pomoc, až bude mít (do oblasti) přístup a dovolí to bezpečnost," řekl dnes mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Babar Baloch. Organizace zároveň upozornila, že z místa má jen velmi omezené informace.

Mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) dnes uvedl, že prioritou je vytvoření humanitárního koridoru. OCHA o něm jedná s federální vládou i regionálními úřady.

Statisíce obyvatel Tigraje závisely na potravinové pomoci už před vypuknutím současných bojů, konflikt situaci zhoršil. Navíc humanitární organizace se z oblasti z bezpečnostních důvodů stahují.

Etiopský premiér Abiy Ahmed mezitím varoval jednotky Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF), že vypršelo ultimátum pro složení zbraní. Tím šéf kabinetu podle agentury Reuters připravil půdu pro závěrečnou ofenzivu vládních jednotek. "Finální rozhodující krok při prosazení práva se odehraje v následujících dnech," uvedl čtyřiačtyřicetiletý ministerský předseda na facebooku.

Nejmladší africký lídr a laureát Nobelovy ceny za míru, kterou loni získal za dohodnutí smíru se sousední Eritreou, zahájil letecké útoky a pozemní ofenzivu proti TPLF na začátku listopadu. Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu obvinil z ozbrojené vzpoury. Vůdci Tigraje tvrdí, že vláda obyvatele severoetiopského regionu utlačovala od chvíle, co se v roce 2018 současný premiér chopil moci.

TPLF a jednotky vyslané federální vládou svádějí těžké boje. V konfliktu zemřely nejméně stovky vojáků i civilistů, píše Reuters a upozorňuje, že jeden diplomatický zdroj počty mrtvých odhaduje na tisíce. Agentura podotkla, že oblast Tigraj je komunikačně odříznuta a nelze proto dění v regionu nezávisle potvrdit.

Etiopie, kde žije přes 114 milionů obyvatel, mezitím zmrazila bankovní účty 34 institucí Tigrajské lidové osvobozenecké fronty, píše Reuters s odvoláním na etiopskou televizi Sana. Mezi podniky, které jsou nyní odstavené od svých bankovních účtů, patří různé firmy včetně stavebních či obchodních společností.

Tigrajské jednotky o víkendu vypálily rakety do sousední Eritreje, čímž vzrostlo riziko rozšíření konfliktu a destabilizace oblasti Afrického rohu, čehož se obávají OSN a Africká unie. Obě organizace společně s řadou evropských a afrických zemí volají po mírových jednáních. K situaci v Etiopii se vyjádřil i Nobelův výbor, jenž jednání nlaureátů cen obvykle nekomentuje. Tentokrát uvedl, že má vážné obavy ze situace v Etiopii, a obě strany vyzval ke klidu zbraní a k mírovému vyřešení sporu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká armáda vystřídala 70 vojáků v Mali, cíl výcvikové mise EU se…

25.11.2020 14:04 Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a…

Etiopie ignoruje výzvy k ukončení násilí na severu země, o konfliktu…

25.11.2020 11:02 Evropská unie se přidala k mnoha dalším mezinárodním institucím a vyjádřila znepokojení nad…

Institut: Počet obětí terorismu ve světě popáté v řadě klesl, Česko je…

25.11.2020 09:42 Počet obětí teroristických činů ve světě loni popáté v řadě klesl. Ve srovnání s rokem 2014 zemřelo…

Tigrajci tvrdí, že etiopské armádě zničili mechanizovanou divizi. Vlád to…

24.11.2020 16:38 Aktualizováno Jednotky, které čelí vládní ofenzívě v severoetiopské provincii Tigraj, zcela zničily 21.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama