Obrovská humanitární krize: Z Etiopie uprchlo kvůli bojům už přes 27 tisíc lidí, tvrdí UNHCR

Před boji v etiopské oblasti Tigraj už uprchlo do sousedního Súdánu více než 27.000 lidí. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle něj se v regionu na severu země, která je po Nigérii druhým nejlidnatějším africkým státem, odehrává kvůli dvoutýdenním bojům obrovská humanitární krize. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se obává hromadného vysídlení obyvatel.

Uprchlíci, ilustrační foto

"UHNCR je v pohotovosti, aby mohl v Tigraji poskytnout pomoc, až bude mít (do oblasti) přístup a dovolí to bezpečnost," řekl dnes mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Babar Baloch. Organizace zároveň upozornila, že z místa má jen velmi omezené informace.

Mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) dnes uvedl, že prioritou je vytvoření humanitárního koridoru. OCHA o něm jedná s federální vládou i regionálními úřady.

Statisíce obyvatel Tigraje závisely na potravinové pomoci už před vypuknutím současných bojů, konflikt situaci zhoršil. Navíc humanitární organizace se z oblasti z bezpečnostních důvodů stahují.

Etiopský premiér Abiy Ahmed mezitím varoval jednotky Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF), že vypršelo ultimátum pro složení zbraní. Tím šéf kabinetu podle agentury Reuters připravil půdu pro závěrečnou ofenzivu vládních jednotek. "Finální rozhodující krok při prosazení práva se odehraje v následujících dnech," uvedl čtyřiačtyřicetiletý ministerský předseda na facebooku.

Nejmladší africký lídr a laureát Nobelovy ceny za míru, kterou loni získal za dohodnutí smíru se sousední Eritreou, zahájil letecké útoky a pozemní ofenzivu proti TPLF na začátku listopadu. Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu obvinil z ozbrojené vzpoury. Vůdci Tigraje tvrdí, že vláda obyvatele severoetiopského regionu utlačovala od chvíle, co se v roce 2018 současný premiér chopil moci.

TPLF a jednotky vyslané federální vládou svádějí těžké boje. V konfliktu zemřely nejméně stovky vojáků i civilistů, píše Reuters a upozorňuje, že jeden diplomatický zdroj počty mrtvých odhaduje na tisíce. Agentura podotkla, že oblast Tigraj je komunikačně odříznuta a nelze proto dění v regionu nezávisle potvrdit.

Etiopie, kde žije přes 114 milionů obyvatel, mezitím zmrazila bankovní účty 34 institucí Tigrajské lidové osvobozenecké fronty, píše Reuters s odvoláním na etiopskou televizi Sana. Mezi podniky, které jsou nyní odstavené od svých bankovních účtů, patří různé firmy včetně stavebních či obchodních společností.

Tigrajské jednotky o víkendu vypálily rakety do sousední Eritreje, čímž vzrostlo riziko rozšíření konfliktu a destabilizace oblasti Afrického rohu, čehož se obávají OSN a Africká unie. Obě organizace společně s řadou evropských a afrických zemí volají po mírových jednáních. K situaci v Etiopii se vyjádřil i Nobelův výbor, jenž jednání nlaureátů cen obvykle nekomentuje. Tentokrát uvedl, že má vážné obavy ze situace v Etiopii, a obě strany vyzval ke klidu zbraní a k mírovému vyřešení sporu.

V Bílém domě nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve válce

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

NATO se má rozšířit o Finsko a Švédsko, země budou pozvány ke vstupu do…

28.06.2022 22:32 Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance,…

Začala valná hromada ČEZ. Po deseti hodinách začala řešit dividendy

28.06.2022 20:40 Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 14:58 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

V JAR zemřelo 22 lidí v klubu, příčina úmrtí zatím není známá

26.06.2022 17:19 Aktualizováno V jihoafrickém městě East London dnes ráno našli v nočním klubu 22 těl mladých lidí, kteří se tam o…

OSN: Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, nejsou…

20.06.2022 15:15 Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, varoval dnes podle agentury Bloomberg…

Související:

Právě se děje

reklama