Od prosince muselo domovy v SAR opustit 200.000 lidí

Bezpečnostní situace ve Středoafrické republice vyhnala za poslední dva měsíce z domovů nejméně 200.000 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Téměř polovina všech uprchlíků zamířila do sousedního Konga. UNHCR varuje, že desítky tisíc lidí žijí v zoufalých podmínkách.

Konvoj OSN
doporučujeme

Lidé začali opouštět Středoafrickou republiku (SAR) po nepokojích, které vypukly v prosinci 2020 s blížícími se prezidentskými volbami. Podle místních úřadů přešlo hranici do Konga 92.000 lidí ze Středoafrické republiky, dalších přibližně 13.000 jich zamířilo do Kamerunu, Čadu a Konžské republiky. Podle odhadů UNHCR 100.000 lidí zůstalo v SAR, ale muselo opustit domov.

"Většina uprchlíků žije v zoufalých podmínkách, ve vzdálených a těžko dostupných oblastech poblíž řek, ve velmi jednoduchých přístřešcích a čelí akutnímu nedostatku potravin. Jsou závislí na rybolovu a tom, co jim mohou dát místní obyvatelé. Komunity, které je přijaly, mají bohužel také velmi omezené zdroje," píše se ve zprávě UNHCR.

Používání vody z řeky nejen k vaření, ale také přímo k pití, vede k šíření malárie, dýchacím obtížím a průjmu u velké části uprchlíků. Humanitární organizace v regionu se snaží dodávat do oblasti léky, poptávka po nich však stoupá a přístupové cesty jsou blokované. Do oblasti míří každý den přibližně tisícovka dalších utečenců.

V roce 2013 ve Středoafrické republice vypukly boje mezi milicemi různých místních náboženských skupin, dvě třetiny území země ovládá šest různých ozbrojených skupin. Po roce 2018 se intenzita konfliktu výrazně snížila, v posledních měsících konflikt opět eskaluje. Ve volbách byl 27. prosince 2020 znovu zvolen Faustin-Archange Touadéra, koalice 15 opozičních stran výsledky voleb neuznává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování v Africe se rozjíždí. Očkovací kampaň COVAX dodala statisíce…

01.03.2021 16:33 Ghana se stala prvním státem v Africe, jež obdržel 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca…

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama