OSN bije na poplach. V Zimbabwe hladoví 60 procent lidí

Šedesát procent obyvatel afrického státu Zimbabwe nemá dostatek potravin. Zvláštní zpravodajka OSN Hilal Elverová dnes proto Zimbabwe zařadila mezi čtyři státy světa s největšími problémy v otázce výživy. Zimbabwe je ve skupině ale jedinou zemí, kde se aktuálně nebojuje. Třemi ostatními jsou Jemen, Jižní Súdán a Somálsko.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Harare, Zimbabwe
doporučujeme

"Lidé v Zimbabwe se postupně blíží chvíli, kdy budou čelit hladomoru vyvolanému lidskou aktivitou," řekla Elverová na tiskové konferenci. Z jejího zjištění vyplývá, že na venkově má problém zajistit si dostatek potravin 5,5 milionu občanů, ve městech pak dalších 2,2 milionu. V městských aglomeracích navíc nefungují základní veřejné služby, lidé nemají k dispozici pitnou vodu ani zdravotní péči.

Podle Elverové se situace bude do konce roku ještě zhoršovat, takže "tu bude osm milionů lidí, kteří budou naléhavě potřebovat pomoc". Elverová situaci v jihoafrické zemi označila za šokující. Mnoho lidí, s nimiž hovořila v Harare, jí prý řeklo, že si mohou dovolit jíst jenom jednou denně.

Zimbabwe prožívá dvacetiletou ekonomickou krizi provázenou korupcí, s níž se zatím nepodařilo skoncovat Emmersonovi Mnangagwaovi, tedy nástupci někdejšího prezidenta Roberta Mugabeho. Země zápasí s nedostatkem vody, pohonných hmot i léků a také hotovosti. Zdravotnický systém je v rozkladu a každodenní život 15 milionů občanů je bojem o přežití, napsala agentura AFP.

Elverová připomněla, že Zimbabwe, které v minulosti bývalo obilnicí Afriky, hrozí občanský konflikt vyvolaný nedostatkem potravin. V Zimbabwe viděla za svého desetidenního pobytu vyčerpané a podvyživené děti a matky tak hladové, že nemohly své děti kojit.

K důsledkům toho, že lidé trpí hlady, podle ní patří předčasné ukončování školní docházky a rané sňatky, domácí násilí, prostituce a sexuální zneužívání. "Naléhavě vyzývám vládu a všechny politické strany i světové společenství, aby se spojily a ukončily tuto krizi dřív, než se promění v otevřený konflikt," řekla Elverová.

Mnangagwa situaci připisuje opakovanému suchu a americkým sankcím. Podle Washingtonu sankce míří na jednotlivce a organizace porušující lidská práva, nikoli na všechny obyvatele.

Loading...
Témata: zimbabwe | OSN | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 12:30 V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní dům, v jehož troskách jsou zřejmě…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Policie v Maroku a Španělsku rozprášila buňku džihádistů, přijímali…

04.12.2019 16:49 Marocká protiteroristická policie rozbila džihádistickou skupinu napojenou na teroristickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama