OSN: Jednání o Libyi skončila bez jmenování prozatímní vlády

Jednání o budoucím uspořádání v Libyi skončila bez dohody o přechodné vládě, která by zemi vedla do voleb v příštím roce. Na závěr týden trvajících jednání v Tunisu to oznámil představitel OSN, informovala dnes agentura AP.

OSN
doporučujeme

Na původním programu rozhovorů byla debata o konkrétních jménech osob, které by mohly stát v čele přechodné vlády i celé země, uvedla zmocněnkyně OSN pro Libyi Stephanie Williamsová. Jednání 75členného fóra pod záštitou OSN však nepokročila dostatečně daleko. Představitelé obou stran se sejdou znovu, on-line, nejpozději za týden.

"Deset let konfliktů nelze vyřešit za jediný týden. Čeká nás ještě spousta práce," uvedla Williamsová.

Taktéž dnes se v libyjském pobřežním městě Syrta sešli vojenští delegáti obou stran k diskusi o restrukturalizaci sil střežících ropná zařízení, píše agentura AP. Stávající stráže podporují maršála Chalífu Haftara. Jednání se zúčastnila mise OSN a zástupci libyjské národní ropné společnosti.

V Libyi je nepřehledná situace od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Země má dvě vlády a tu sídlící na východě podporovala armáda maršála Chalífy Haftara. Za oběma stranami stojí různé státy a organizace - za vládou v Tripolisu Turecko a OSN, za tou sídlící na východě Egypt, Rusko a Spojené arabské emiráty. Haftar bojoval od loňska o Tripolis, ale protistrana jeho postup letos zastavila.

OSN se snaží dlouhodobě oba tábory usmířit a dohoda o volbách byla vyhlášena už v minulosti. Měly se konat do léta 2018, po dalších jednáních byl ohlášen loňský termín, poslední termín je 24. prosince 2021. Agentura Reuters napsala, že mnoho Libyjců je skeptických i k současným rozhovorům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama