OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany poté, co v pondělí politické představitele zatkli příslušníci malijské armády a drží je na vojenské základně. Zadržení politiků odsoudily ve společném prohlášení s OSN také Africká unie, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS), Evropská unie a několik evropských států, informovala agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Jmenované organizace se dopředu vymezily proti možnosti, že by zadržení představitelé malijské civilní vlády pod nátlakem armády odstoupili. "Mezinárodní komunita dopředu odmítá jakékoli kroky prosazené cestou nátlaku, včetně odstoupení z donucení," uvedly v prohlášení. Dnes se do malijského hlavního města vydá delegace organizace ECOWAS, která se pokusí situaci vyřešit, upřesnila rovněž mezinárodní komunita.

Prezidenta, premiéra a ministra obrany armádní příslušníci dopravili na vojenskou základnu ve městě Kati nedaleko Bamaka jen několik hodin poté, co dva armádní činitelé přišli o posty při změnách v kabinetu, informovaly diplomatické a vládní zdroje. Nynější incident prohlubuje již tak vážnou krizi, v níž se Mali nachází od srpna, kdy armáda svrhla tehdejšího prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.

Zadržení prezident Bah Ndaw a předseda přechodné vlády Moctar Ouane strávili noc v držení armády, která je v pondělí převezla do vojenského tábora Kati, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký armádě. Další podrobnosti nejsou známy.

Mali i sousední Niger a Burkina Faso jsou v posledních deseti letech zmítány útoky islamistických skupin i násilnými střety mezi místními komunitami. V regionu kvůli nim zemřely tisíce lidí a statisíce jich přišly o domov.

V zemi od roku 2014 působí rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do šesti desítek českých vojáků. Dalších téměř osm desítek českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA). Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové jsou čeští vojáci v pořádku.

Pokus o státní převrat v Mali důrazně odsoudilo také české ministerstvo zahraničí. "Požadujeme okamžité a bezpodmínečné propuštění prezidenta a premiéra, plně podporujeme ústavní pořádek a úsilí AU a ECOWAS," uvedl resort na twitteru.

Delegace ECOWACS dnes navštíví Bamako. Šéf AU, konžský prezident Félix Tshisekedi Tshilombo, dnes požadoval "okamžité a bezpodmínečné propuštění" přechodného vedení státu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell na twitteru napsal, že budou přijaty sankce proti těm, kteří stojí v cestě transformaci v Mali.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama