OSN: Znesvářené strany v Libyi podepsaly trvalé příměří

Znesvářené strany v Libyi dnes podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi, oznámila Organizace spojených národů (OSN). Zástupci obou libyjských kabinetů zasedli k mírovým rozhovorům v Ženevě tento týden a dohodu, kterou OSN označila za historickou, budou následovat politická vyjednávání v příštím měsíci, píší agentury. Dodržování dohody však vzápětí zpochybnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země je jedním z klíčových hráčů v konfliktu.

Chalífa Haftar
doporučujeme

Klid zbraní je platný okamžitě a podle dohody musí severoafrickou zemi do tří měsíců opustit všichni zahraniční bojovníci. Sporné oblasti mají strážit nově utvořené společné policejní síly, uvedla šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová.

"Cesta k dohodě o trvalém klidu zbraní byla často dlouhá a obtížná," uvedla po oficiálním podpisu Williamsová. "V následujících dnech a týdnech nás čeká spousta práce, abychom závazky dohody zavedli," dodala vyslankyně s tím, že je potřeba se do práce pro dobro Libyjců pustit rychle.

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilovaly dva kabinety; s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Haftarovy síly v dubnu 2019 zahájily ofenzivu na Tripolis, tamní vládě se však podařilo letos v červnu vojenskou kampaň s tureckou pomocí zastavit. Boje od té doby pod mezinárodním tlakem na obě strany slábly, píše agentura AP.

Agentura Reuters upozornila, že předchozí diplomatické snahy vyřešit vnitrolibyjský konflikt zarazil střet s reálnou situací v zemi, kde mají političtí lídři na jednotlivé ozbrojené skupiny jen omezený vliv.

Turecký prezident Erdogan vyjádřil naději, že oba kabinety podepsané příměří udrží, ale zpochybnil hodnověrnost dohody. "Čas ukáže, jak dlouho to vydrží," poznamenal.

Dohodu s určitými pochybnostmi přivítal také šéf unijní diplomacie Josep Borrell. "Je to dobrá zpráva. Ale uvedení do praxe je také důležité, protože bude klíčové při obnovení politických vyjednávání," uvedl Borrellův mluvčí. Jednání představitelé obou kabinetů povedou od 9. listopadu v Tunisku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Africe hrozí milionům lidí hlad kvůli násilí a drahotě

04.12.2020 21:55 V západní Africe a Sahelu hrozí milionům lidí hlad kvůli růstu násilí ze strany džihádistů a…

Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

04.12.2020 20:40 Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově…

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s…

02.12.2020 15:18 Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama