Ozbrojenci maří boj se smrtící ebolou. Počet nakažených v Kongu roste

V Kongu znovu přibývá nově nakažených ebolou. Úřady za poslední čtyři dny zaznamenaly 23 nových případů. Konžský prezident Félix Tshisekedi přitom v listopadu slíbil, že se epidemii vyhlášenou loni v srpnu podaří zastavit do konce letošního roku. Boj proti nemoci však v posledních týdnech komplikují rostoucí násilnosti na východě země, který je nákazou zasažen, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

V listopadu, kdy se zdálo, že je epidemie na definitivním ústupu, zdravotníci registrovali průměrně deset nových případů za týden. Stejný počet případů však úřady zaznamenaly jen za tuto neděli ve městě Mabalako v provincii Severní Kivu. Dalších šest případů se tam přitom objevilo i následující den.

Tři nově nakažené oznámila ve středu například také oblast Biena, kde se jednalo o první případy onemocnění za posledních 85 dní.

Boj proti nemoci je podle úřadů paralyzovaný kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. V oblasti totiž působí řada ozbrojených milicí, které kvůli předsudkům ohledně eboly či přítomnosti zahraničních humanitárních pracovníků útočí na lékařská střediska. Místní armáda ani mise OSN v Kongu přitom není schopna proti ozbrojencům účinně zasáhnout.

Po nedávné sérii útoků na lékařská zařízení stáhli v posledních týdnech z některých oblastí svoje zahraniční pracovníky Lékaři bez hranic (MSF) i Světová zdravotnická organizace (WHO). "Ebola byla na ústupu. Tyto útoky epidemii znovu dodají sílu a tím pádem zemře více lidí," prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Gebreyesus poté, co byl na konci listopadu zavražděn jeden zdravotník, dva řidiči a policista.

Ebole, která je jednou z nejobávanějších nemocí na světě, podlehlo v Kongu od loňského srpna už 2210 lidí. WHO epidemii letos v červenci prohlásila za mimořádnou zdravotnickou událost světového dosahu. Jde o druhý nejhorší výskyt nemoci od epidemie v západní Africe z let 2013 až 2016, kdy onemocnění podlehlo přes 11.000 lidí. Podle MSF stále není jasné, kdy se šíření eboly na východě Konga podaří zastavit.

Loading...
Témata: Ebola | Kongo | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 12:00 NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama