Ozbrojenci na západě Etiopie zaútočili na spící vesničany. Přes 200 mrtvých včetně dětí

Středeční masakr na severozápadě Etiopie, při němž čtyři desítky ozbrojenců v noci zapalovaly domy vesničanů, si vyžádal 207 obětí na životech, mezi nimiž jsou i děti. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura DPA. Dosud se uvádělo přes 100 obětí. Regiony hlavně na severu a západě Etiopie jsou už týdny zmítány etnickým násilím.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Ve snaze uklidnit situaci dnes vláda oznámila, že se 5. června příštího roku uskuteční parlamentní volby, letos několikrát odložené kvůli pandemii koronaviru.

Ozbrojenci ve středu útočili na spící vesničany na severozápadě Etiopie ve státě Benišangul-Gumuz, zapalovali jejich domy a vraždili je střelnými zbraněmi i noži. Podle Amnesty International byli cílem útoku zřejmě příslušníci etnické menšiny v regionu. Útočníky pak zabily bezpečnostní složky, informoval s odvoláním na místní média server BBC.

Útok se odehrál den poté, co oblast navštívil etiopský premiér Abiy Ahmed. Vláda tohoto čtyřiačtyřicetiletého politika, který patří k většinovému etniku Oromů a který se úřadu ujal v roce 2018, vede od počátku listopadu ozbrojený konflikt s povstalci v severoetiopském státě Tigraj. Oromové tvoří asi třetinu etiopské populace.

Tigrajská lidová osvobozenecká fronta (TPLF) byla po čtvrtstoletí dominantní stranou ve vládní koalici, vliv na vedení země ale ztratila s příchodem premiéra Ahmeda. Ten zahájil ve stomilionové Etiopii demokratické reformy a dojednal také mírovou smlouvu se sousední Eritreou, za což loni dostal Nobelovu cenu za mír.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama